Jak stworzyć program na komputer

Dla systemu operacyjnego Windows istnieje ogromna ilość programów. Tym nie mniej, czasami użytkownikowi potrzebna jest na tyle specyficzna program, że znaleźć ją w internecie nie można. W tym przypadku, można spróbować napisać program samodzielnie.

Jak stworzyć program na komputer

Trzeba

  • Komputer, specjalistyczne programy, tutoriale, kursy wideo.

Instrukcja

1
Do pisania programu konieczne jest środowisko programowania. Jednym z najprostszych w obsłudze jest środowisko programistyczne Borland C++ Builder. Ustawiając ją na komputer, można pisać programy w języku C++. Ten język jest dość prosty do nauczenia się i jest powszechnie używany przez programistów.
2
Uruchom zainstalowane środowisko programowania. Przed tobą pojawi się formularz – wzorzec przyszłego programu. Możesz dowolnie zmienić jej wymiary zgodnie ze swoimi wyobrażeniami o tym, jak będzie wyglądać interfejs swojego przyszłego programu.
3
Okno programu zakłada na niej jakichkolwiek elementów – przycisków, okien, napisów itp. W górnej części ekranu znajduje się paleta komponentów. Otwierając te lub inne jej działy, dodać do formularza (przeciągnij myszą) przyciski i inne potrzebne składniki. Można dowolnie ustawiać ich na formie, zmieniać rozmiar, dodawać napisy, itp. Tymi działaniami tworzysz interfejs przyszłego programu – czyli określamy jego wygląd i elementy sterowania.
4
Klikając zieloną strzałkę, można zobaczyć, jak będzie wyglądał twój program podczas pracy. Ale jeśli spróbujesz, na przykład, nacisnąć jakiś przycisk, nic się nie stanie. Stworzyliśmy interfejs, ale dla tego, aby przycisk działał, należy utworzyć dla niej obsługi zdarzeń.
5
Zamknij działającą aplikację, a następnie na formularzu dwukrotnie kliknij myszką przycisk. Pojawi się okno z materiałem kodu – kursor będzie znajdował się tam, gdzie trzeba wpisać konkretną linijkę kodu, określające, że to powinno się dziać po naciśnięciu przycisku. Aby zrozumieć, co dokładnie należy wpisać, skontaktuj się z podręczników programowania w języku C++. Dobrą pomoc może być również kurs wideo do pracy z Borland C++ Builder, gdzie na konkretnych przykładach tworzenia prostych programów można opanować podstawy programowania.
6
Tworząc interfejs programu, mniej więcej wie, jak to powinno działać, co powinno się dziać po naciśnięciu tych lub innych przycisków. Teraz trzeba szczegółowo określają algorytm jej działania – czyli krok po kroku sporządzić schemat wykonania operacji.
7
Narysuj schemat odręcznie na kartce papieru, najlepiej w pozycji pionowej. Poszczególne bloki zaznaczanie kwadratów, rombów, kubki, to ułatwi tworzenie algorytmu. Strzałkami zaznacz przejścia od jednych bloków do innych. Im więcej dasz łódź, tym łatwiej ci będzie potem przenieść go do kodu.
8
Tworząc łódź, przejdź bezpośrednio do programowania. Nie zapomnij, aby przepisać obsługę błędów – program musi wiedzieć, jak ma postąpić w przypadku wystąpienia tej czy innej błędy. Jeśli tego nie robi, to jakaś porażka spowoduje pojawienie się komunikatu o błędzie krytycznym. Obsługa błędów pozwala uniknąć takich sytuacji.
9
Po tym, jak program jest napisany, przystąpić do jej debugowania. Proces debugowania jest sprawdzenie poprawności działania programu i testowanie jej na „вандалоустойчивость” – musisz dręczyć swoje dzieło na wszystkie możliwe sposoby, szukając i eliminując błędy. Program musi być odporna na wszelkie niewłaściwe działania użytkownika.
10
Debugowanie jest zakończona. Pozostało do wykonania ostatniej operacji – zestawienie programów, w końcu dostaniesz zwykły plik wykonywalny z rozszerzeniem *.exe. Aby program uruchamiał się automatycznie na wszystkich komputerach bez dodatkowych bibliotek, odznacz w ustawieniach kompilacji pokaz z „Use dynamic RTL” w właściwościach Linker i „Build with runtime packages” w właściwościach Packages.
logo
Kategoria:
Oprogramowanie

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.