Jak rozszyfrować egipskie hieroglify

Wiele mają pamiątki z Egiptu, gdzie znajduje się napis w postaci znaków. Oczywiście, chcę zrozumieć, co tam jest napisane. Najbardziej właściwe było zapytać sprzedawcę. Ale co zrobić, jeśli myśl odszyfrować napis przyszła znacznie później?

Jak rozszyfrować egipskie hieroglify

Trzeba

  • – tabela zgodności znaków, dźwięków i pojęć;
  • – komputer;
  • – wyjście do internetu;
  • – znajomość języka angielskiego;
  • – коптско-angielski słownik.

Instrukcja

1
Wybierz te znaki, które cię interesują w pierwszej kolejności. Tylko w egipskich inskrypcjach przeznaczono 166 różnych znaków. Część z nich jest nie literami, a идеограммами, czyli umownymi oznaczeniami niektórych pojęć. Na przykład, w dzisiejszym liście taką rolę pełni nr – można go nagrać i jak słowo „pokój”.
2
Porównaj wybrane znaki z tabelą zgodności z łacińskich liter. Ją po raz pierwszy wyniósł Jean-Francois Champollion, francuski naukowiec, któremu należy się cześć odszyfrowania egipskich napisów. Wypisz znalezione litery – uda się brzmienie słowa pisanego. Jeśli znaków jest zaszyfrowana jakiś współczesne pojęcie, to można ją łatwo przetłumaczyć z języka angielskiego, jak najbardziej rozpowszechnionego w turystyce języka. Jeśli chodzi o prawdziwej starożytnej napisy, trzeba będzie podjąć dodatkowe wysiłki.
3
Przeczytaj podobne tabeli идеограммам i созвучиям. W języku egipskim różne znaki zostały pomieszane razem z literami, ponadto nie były używane samogłoski. Porównaj przetłumaczone słowa z treścią коптского słownika. Rzecz w tym, że to właśnie znajomość języka koptów, do tej pory zamieszkujących Egipt, pozwoliło Шампольону zrozumieć i przetłumaczyć znaki. Na pewno to ćwiczenie pomoże i wam. Pozostaje tylko dobrać zgodność znalezionego angielskiego słowa w języku polskim.
4
Poznaj angielskiej część internetu: ustaw wyszukiwanie, na przykład, w następujących słów „The Egyptian hieroglyphs to odcyfrowywają”. W odróżnieniu od rosyjskich żądań, takie podejście daje znacznie większą liczbę naprawdę przydatnych linków. Można doradzić tak zwany wirtualny spacer po Egipcie: http://www.virtual-egypt.com/newhtml/hieroglyphics/. Tutaj jest szczegółowa opowieść o znaczeniu znaków. Ponadto, nie istnieje możliwość rozwiązać i odwrotną zadanie: przetłumacz swoje imię na egipskie hieroglify.
logo
Kategoria:
Więcej

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.