Jak rozpoznać owulację zgodnie z harmonogramem

U zdrowej pary zajdzie w ciążę w ciągu 6-12 miesięcy regularnego współżycia bez stosowania środków antykoncepcyjnych. Można jednak skrócić ten czas, uprawiając seks w dogodnych dla poczęcia dni. Jeden z najbardziej dostępnych sposobów ich określania — sporządzanie i analiza wykresu podstawowej temperatury.

Jak rozpoznać owulację zgodnie z harmonogramem

Trzeba

  • – termometr;
  • – kartkę papieru w kratkę.

Instrukcja

1
Korzystne dla poczęcia są dzień owulacji i kilka dni poprzedzających mu. Wykres podstawowej temperatury pozwala nie tylko obliczyć ten okres, ale i zrozumieć cechy swojego organizmu.
2
Podstawowe nazywa się temperatura ciała w spokoju. Czynniki zewnętrzne, takie jak stres lub temperatura otoczenia, nie mają na nią wpływu, więc pozwala obiektywnie ocenić stan zdrowia całego organizmu, jak i rozrodczego w szczególności. Począwszy od pierwszego dnia cyklu, mierz temperaturę codziennie rano, zaraz po przebudzeniu. Procedura musi być poprzedzone ciągły sześciogodzinnej sen. Jeśli za parę godzin do podnoszenia poszłaś do łazienki, podstawowa temperatura nie jest wiarygodny i nie może być brane pod uwagę podczas analizy wykresu.
3
Narysuj w dolnym lewym rogu komórkowy arkusza papieru dwóch przecinających się linii. Na poziomej zaznacz dni cyklu i datę, na pionowej — skalę temperatury od 36 do 38°c.
4
Wieczorem położyć obok łóżka czyste termometr medyczny. Tak jak wstać z łóżka przed zabiegiem jest zabronione, termometr powinien znajdować się na wyciągnięcie ręki od ciebie. Z góry otrząsnąć się wyniki poprzednich pomiarów do poziomu 34-35°C.
5
Najbardziej dokładne zeznania uzyskane w wyniku odbytnicy pomiaru. Od razu po przebudzeniu wprowadź termometr do odbytu na głębokość około 3 cm i Trzymaj go w 5 minut, po czym wyjmij i wprowadź otrzymaną wartość na wykresie.
6
Pierwsza faza cyklu miesiączkowego charakteryzuje niskie temperatury wartościami. Do drugiej fazy, po owulacji, charakterystyczne temperatura w okolicy 37°c i powyżej. Po pierwsze 5-7 dni pomiarów oblicz średnią temperaturę pierwszej fazy. Spadek wskaźników na 0,2-0,4°C jest objawem owulacji. Przy standardowej 28-mio dniowym cyklu to dzieje się na 14-dniowe. Akt seksualny, doskonały w ten dzień, z dużym prawdopodobieństwem doprowadzi do poczęcia.
7
Następnego dnia po owulacji na wykresie widoczny jest gwałtowny wzrost podstawowej temperatury. Właśnie taka jest i powinna pozostać do końca cyklu, a w przypadku ciąży — do 12-14 tygodni, a czasem i dłużej.
logo
Article Categories:
Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *