Jak przywrócić system w Ubuntu

Czasami trzeba zrobić kopię zapasową systemu i przywracanie z archiwum. W systemach z rodziny Windows to zadanie można wykonać za pomocą kilku kliknięć, ale dla systemów z rodziny Linux kilkoma ruchami myszy się nie obejdzie.

Jak przywrócić system w Ubuntu

Trzeba

  • System operacyjny Linux Ubuntu.

Instrukcja

1
Przede wszystkim, trzeba mieć pod ręką standardowy dysk startowy Ubuntu Live, z którego dokonano instalacja obecnego systemu na dysk twardy. Rozmiar archiwum z systemem w czystej postaci będzie wynosić nie mniej niż 3, w postaci skompresowanej, co najmniej 1,5 Gb, więc należy wybrać dysk o odpowiedniej wielkości (jeśli zamierzasz zapisać archiwum na dysku wymiennym).
2
Włóż dysk instalacyjny do zasobnika i wykonaj go uruchamianie automatyczne, ponowne uruchomienie komputera. W menu należy wybrać wiersz „Uruchom Ubuntu bez instalacji”. Otwórz konsolę, tak zwany „Terminal” – program, zewnętrznie jest podobna z wierszem polecenia w OS Windows. Naciśnij kombinację klawiszy Ctrl + Alt + T lub poprzez menu „Aplikacje” i w sekcji „Standardowe”.
3
W systemach z rodziny Linux nie ma pojęcia administrator i tylko użytkownik, jest root, co jest równoznaczne z administratorem. Do wykonania większości czynności dozwolonych суперпользователю, należy zarejestrować polecenie $ sudo -s i nacisnąć przycisk Enter. Do wszystkich następnych poleceń zostanie automatycznie прибавлен indeks #, więc polecenia warto wprowadzić bez znaku.
4
Do wyprowadzenia wszystkich płyt wpisz polecenie fdisk -l, a następnie naciśnij klawisz Enter. Znajdź dysk, dla którego zostanie dokonana archiwizacja i zanotuj jego nazwę, np. /dev/sdb1. Teraz należy utworzyć folder, w którym znajdować się będzie zawartość wybranej partycji. Wpisz polecenie mkdir /media/papka, a następnie mount /dev/sdb1 /media/papka.
5
Aby wykluczyć niektóre katalogi, jako spam do archiwizacji, wpisz polecenie gedit /media/backup/exclude. Wprowadź listę folderów, a następnie kliknij przycisk „Zapisz”, a następnie zamknij dokument. Aby przejść do folderu kopii zapasowej wpisz polecenie cd /media/bubunta, a następnie wprowadź tar -X /media/backup/exclude -czf /media/backup/backup.tgz *. Najnowsza zespół daje start początku kopii zapasowej. Jakiś czas później, archiwum będzie gotowy.
6
Aby przywrócić z archiwum należy skopiować go do określonego folderu, uruchamiając następujące polecenie cp _путь_до_архива_ _исходная_папка. Rozpakuj następującą komendą tar -xzpsf backup.tgz. Aby zainstalować program rozruchowy, uruchom w terminalu wiersz grub-install –root-directory=/media/papka /dev/sdb. Naprawa została wykonana w pełni.
logo
Article Categories:
Systemy operacyjne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *