Jak pokonać dziecięcą nieśmiałość

Dziecięca nieśmiałość objawia się jako powściągliwość w kontaktach lub nawet odstąpienie od niego. Promocja starszymi skromności u nieśmiałego dziecka tylko pogłębia trudności w interakcji z innymi ludźmi. Umiejętność porozumiewania się człowiek uczy się od urodzenia, poprzez kontakty z rodzicami i innymi bliskimi osobami. Od ich cech zależy, czy dziecko będzie wolny w komunikowaniu się lub będzie nieśmiały.

Jak pokonać dziecięcą nieśmiałość

Instrukcja

1
Sprawdź swoją komunikację z dzieckiem. Zaznacz jak często korzystasz z zakazując wypowiedziami. Szczególne znaczenie dla kształtowania się nieśmiałości ma bana bez wyjaśnienia. Zdaniem psychologa F. Zimbardo, im więcej takich zakazów, tym bardziej prawdopodobne, że komunikujesz typu „naczelnik-więzień”, normalny dialog między którymi praktycznie nie istnieje. Pojawia się strach komunikacji.
2
Przeanalizuj, co już sprawia przyjemność: aktywność i głośne głosy dzieci lub powściągliwość i milczenie dzieci w domu. Dzieci starają się sprostać oczekiwaniom rodziców i zachowują się odpowiednio. W oczekiwaniu na żądaniu od nich ciągłego przymusu, dzieci zachowują się posłusznie, nie okazując inicjatywy w komunikacji i działalności.
3
Pokaż dziecku różnorodne sposoby komunikowania się z innymi ludźmi. Częściej odwiedzać atrakcje dla dzieci, chodzić w gości, wziąć dziecko ze sobą do sklepu. Patrząc na ciebie, będzie zapamiętywać różne sytuacje komunikacyjne i sposoby rozwiązywania pojawiających się trudności.
4
Nie zaznaczaj obecność nieśmiałości u dziecka po zapoznaniu się z innymi ludźmi. Ma wiele innych cech osobowości, na które warto zwrócić uwagę. Mówić nie „Jest u nas by nie powiedział”, a „On nas kocha pomyśleć, zastanowić się. Taki mądry rośnie.”. Od tych ustawień zależy nie tylko dzisiejsza komunikacja, ale i dalszy rozwój dziecka.
5
Zaproś przyjaciół dziecka w goście. W swoim mieszkaniu dziecko będzie czuć się pewniej. On będzie w stanie pokazać swoje zabawki, powiedzieć o rodzicach, grać w ulubione gry, które już dawno opanował i nie doświadcza trudności nauczyć grać innych. W domu czuje się wsparcie rodziców, nawet jeśli nie ingeruje w komunikacji małego gospodarza i jego gości.
6
Pomóż dziecku zrozumieć w trudnych sytuacjach życiowych, które powodują trudności w kontaktach z osobami płci przeciwnej: noclegi kompleksu Эдипа (4-5 lat), pierwszą miłość do rówieśnika (10-12 lat), popęd (12-15 lat). Szczere rozmowy bez zarzutów pomogą mu zrozumieć cechy tych relacji i pokonać nieśmiałość.
7
Bądź na bieżąco z cech komunikacji dziecka z rówieśnikami. Już od szkoły podstawowej dzieci dają sobie pseudonimy, które mają pochodne nie tylko z nazwiska, ale częściej wskazujące na jakiekolwiek defekty rozwoju fizycznego dziecka: „Grubas”, „tv tower”, itp. W komunikacji tego rodzaju należy interweniować dorosłych, szczególnie, jeśli przydomek wskazuje na fikcyjne wady i obrażony dziecko zamyka się w sobie.
Porada
Dla niektórych dzieci, introwertycy i флегматиков, utalentowanych i pomysłowych nieśmiałość – pożądany stan umysłu. Czas pomyśleć, zrobić, stworzyć, zbudować. Uwalniając ich od nieśmiałości, ryzyko pozbawić innych pozytywnych cech.

logo
Article Categories:
Komunikacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *