Jak określić typ pamięci na komputerze

Nowoczesne układy pamięci do użycia w komputerach są umieszczane zestawami z kilku sztuk na текстолитовых listwach o długości nieco więcej 133 mm. Ilość układów określa łączną pojemność każdej takiej listwy, a oprócz tego parametru ważnym jest rodzaj stosowanych układów — od niego zależy szybkość, z jaką dane mogą być odczytane lub zapisane w pamięci. Typ pamięci można dowiedzieć się z naniesionych na listwy informacyjnych, naklejek, ale nie zawsze użytkownik ma dostęp do komputerowego „żelaza”. Uzyskać odpowiednie informacje można i programowe metody.

Jak określić typ pamięci na komputerze

Instrukcja

1
Najlepiej nadają się do określenia rodzaju zastosowanych układów pamięci, programy specjalistyczne, przeznaczone do gromadzenia i porządkowania danych o komputerowym „żelazo”. Najbardziej popularnymi aplikacjami tego typu są CPU-Z (http://cpuid.com/softwares/cpu-z.html) i AIDA64 (http://aida64.com/downloads). Pierwszym z programów jest całkowicie bezpłatny, a druga ma więcej możliwości i nie ogranicza się tylko pasywne zbieranie informacji. Wybierz najbardziej устраивающее aplikacji, pobierz go, zainstaluj i uruchom.
2
Jeśli zdecydujesz się korzystać z CPU-Z, przejdź na kartę ” Memory interfejsu aplikacji. Typ pamięci znajdziesz w górnej części (General), w polu Type, a linia poniżej (w polu Size) można dowiedzieć się łączna pojemność wszystkich zainstalowanych w komputerze układów pamięci. Tylko na tej karcie napisali już kilkunastu pól wyświetlania informacji w czasie rzeczywistym, która odnosi się do mikroukłady pamięci.
3
Jeśli jest zainstalowany program AIDA64, w lewej kolumnie odszukaj sekcję „Komputer” i kliknij podklucz „Podsumowanie”. W kolumnie po prawej stronie, w polu „pamięć Systemowa”, można zobaczyć dostępną ilość pamięci ram i jej typ. W następnych wierszach znajdują się bardziej szczegółowe informacje oddzielnie dla każdego gniazda pamięci na płycie głównej — tu są nie tylko typ, czasy i szybkość, ale i producent chipów.
4
Jeśli skorzystać z praktycznymi programami nie ma możliwości, można spróbować określić typ pamięci za pomocą wbudowanych elementów SYSTEMU operacyjnego Windows. Naciśnij kombinację klawiszy Win + R, w oknie uruchamiania programów wpisz powershell i kliknij przycisk OK. Otworzy się okno wiersza poleceń, w którym należy wpisać gwmi Win32_PhysicalMemory | ft DeviceLocator, MemoryType -a. W wyniku jego realizacji zostanie wycofany mała tabliczka, liczba wierszy w której będzie odpowiadać liczbie używanych komputerem slotów pamięci. W kolumnie MemoryType każdego wiersza zostanie umieszczony kod rodzaju pamięci – liczby 22 odpowiada DDR-3, liczba 21 – DDR-2, a liczba 20 – DDR.
logo
Kategoria:
Oprogramowanie

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.