Jak ustalić, czy na komputerze jest wirus

Wirusy komputerowe kradną hasła użytkowników, środki z wirtualnych portfeli, blokują pracę maszyny i wymaga wysłania SMS, sprawiają, że pliki na dyskach ukryte, psują życie użytkowników w inny sposób. Po wykryciu takiego, należy natychmiast podjąć środki wykrywania i usuwania złośliwego oprogramowania.

Jak ustalić, czy na komputerze jest wirus

Instrukcja

1
Jeśli na komputerze jest już zainstalowany program antywirusowy, najpierw sprawdź, czy licencja na niego ważna. Jeśli tak, najpierw uruchom proces aktualizacji baz danych programu, a następnie wykonaj pełne skanowanie wszystkich dysków w poszukiwaniu wirusów. W przypadku wykrycia takich wybierz pozycję menu, odpowiedniego leczenia lub usunięcia (w przypadku braku leczenia) zainfekowanych plików.
2
W przypadku braku antywirusa, albo jeśli okres ważności licencji na nim wygasła, kup, odpowiednio, sam antywirus, lub odnowić licencję. Jeśli to cię nie zadowala, usuń stare płatny antywirus i zainstaluj bezpłatny. Będzie on aktualizowany zawsze, nie wymaga odnowienia, co jest bardzo wygodne. Po usunięciu oprogramowania antywirusowego może być wymagana dodatkowa konfiguracja interfejsów sieciowych, aby dostęp do sieci pojawił się ponownie. W domu można użyć programu PC Tools Antivirus Free albo AVG Free, w pracy – tylko pierwszą z tych programów (druga jest darmowa tylko do użytku domowego). W żadnym wypadku nie można postawić kilka programów antywirusowych – będą one kolidować. Zastępując również na nowy, działający, ponownie sprawdzić wszystkie dyski komputera w poszukiwaniu wirusów.
3
W dodatku do антивирусам można również użyć narzędzia antywirusowego. Różnią się one tym, że nie są w stanie aktualizować się, ale mogą pokojowo współistnieć z aktualnym programem antywirusowym, używaną jako podstawowego. Istnieją dwa takie programy: „program Antywirusowy Zajcewa” i Dr. Web Cure IT. Pierwsza z nich jest darmowa dla każdego do użytku, druga – tylko do użytku domowego. Aby zaktualizować bazę taka narzędzia, wystarczy pobrać jego nową wersję. Instalacji nie wymaga i uruchamia się od razu po pobraniu i rozpakowaniu archiwum.
4
Prawdopodobieństwo zakażenia wirusem komputera z systemem operacyjnym Linux jest dość mały. Jeśli jednak podejrzewasz, że komputer jest zainfekowany, należy zainstalować program antywirusowy ClamAV i sprawdź wszystkie dyski twarde im. A specjalny dysk startowy Dr.Web Live CD, wykonany na bazie Linux, można używać do sprawdzania maszyn zarówno Linux, jak i Windows. Nagrywając taką płytę, uruchom komputer z niego i wykonać kontrolę tak, jak gdyby cieszył się zwykłym programem antywirusowym. Jeśli chcesz aktualizować na takim dysku bazy, użyj „płytę” typu CD-RW, okresowo pobierając i zapisując na niej nowe wersje oprogramowania.
5
W przypadku, jeśli podejrzewam, pod kątem złośliwego kodu w osobnym pliku, przejdź na stronę VirusTotal i pobierz ten plik tam. Będzie on automatycznie skanowane kilkudziesięciu programów antywirusowych, a wyniki będą wyświetlane nie ekran. Nie wysyłaj na tej stronie pliki zawierające poufne informacje.
logo
Kategoria:
Oprogramowanie

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.