Jak odróżnić zapalenie oskrzeli od zapalenia płuc

W chorobach zapalnych dróg oddechowych często pojawia się pytanie o odróżnieniu zapalenie oskrzeli zapalenie płuc. I jedna, jak i druga choroba może rozwinąć się w wyniku wychłodzenia, pod wpływem różnych mikroorganizmów, jako powikłanie infekcje wirusowe dróg oddechowych. Zapalenie oskrzeli nazywają ostre zapalenie błon śluzowych oskrzeli i zapalenie płuc – zapalenie płuc.

Jak odróżnić zapalenie oskrzeli od zapalenia płuc

Trzeba

  • – rtg płuc.

Instrukcja

1
Ostre zapalenie oskrzeli zwykle zaczyna się na tle krtani, nieżyt nosa, zapalenie zatok przynosowych. Najpierw pojawia się mała temperatura, suchy lub mokry kaszel, osłabienie. W ciężka choroba temperatura może znacznie wzrosnąć, pojawia się duszność i trudności w oddychaniu. Ból w dolnych rejonach klatki piersiowej wiąże się z nadmiernego wysiłku mięśni podczas kaszlu.
2
Крупозная zapalenie płuc zaczyna się ostro, najczęściej po silnego wychłodzenia. Temperatura gwałtownie wzrasta do 39-40 stopni, pacjenta bije silne dreszcze. Od razu pojawia się ból przy oddychaniu i kaszlu ze strony chorego płuca. Kaszel towarzyszy wydzieleniem ropne lepkości plwociny z smugi krwi. Stan pacjenta jest ciężki. Płytki oddech, kołatanie, z раздуванием skrzydeł nosa. Skażony strona klatki piersiowej wyraźnie odstaje przy oddychaniu od zdrowej.
3
W przypadku zapalenia oskrzeli ostre objawy ustępują 3-4 dzień, a przy korzystnym przebiegu choroby – całkowicie znikają za tydzień-półtora. Większość pacjentów z zapaleniem płuc wymagają hospitalizacji i dość długotrwałym leczeniu.
4
Na zapalenie płuc charakteryzuje się objawy zatrucia, zaburzenia oddychania tkankowego, co objawia się wyraźnym посинением paznokci paliczków palców rąk i nóg, мочек uszu, czubka nosa. W zależności od stadium choroby podczas słuchania oddechowych słychać odgłosy крепитации (dźwięk разлипающихся pęcherzyków płucnych), hałas tarcie opłucnej. W przypadku zapalenia oskrzeli – oddech sztywne, wychwytywane są suche i mokre мелкопузырчатые świszczący oddech.
5
Najbardziej dokładny sposób, który pozwoli odróżnić zapalenie oskrzeli zapalenie płuc – to rtg płuc. Zapalenie oskrzeli żadnych istotnych zmian w płucach nie powoduje. Badanie radiologiczne w zapalenie płuc, w zależności od ciężkości choroby pokazuje zaciemnienie całej chorej płata płuca lub jego części.
Należy zwrócić uwagę
Powikłaniem ostrego zapalenia oskrzeli może być skurcz oskrzeli, przyczyniając się do przejścia choroby przewlekłe, odoskrzelowe zapalenie płuc, rozedma płuc. Powikłaniem zapalenia płuc może być płucna ropienie, odma opłucnowa, zapalenie opłucnej, ostra naczyniowa i niewydolność serca.

Porada
Najlepsza profilaktyka chorób narządów układu oddechowego – prowadzenie zdrowego stylu życia.

logo
Kategoria:
Choroby

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.