Jak odróżnić anginę od błonicy

Angina to poważna choroba, która niebezpieczne możliwymi powikłaniami. Jej głównymi objawami są nalot i ból gardła. Jednak w przypadku wystąpienia takich objawów nie należy leczyć się samodzielnie. Pod widokiem angina może kryć się inne, bardziej podstępne choroby, — błonica.

Jak odróżnić anginę od błonicy

Instrukcja

1
Czynniki chorobotwórcze anginy są głównie paciorkowce. Wnikając w tkankę migdałków, bakterie powodują zapalenie. Tam aktywnie rozmnażać i wydzielają różne toksyny, które następnie dostają się do węzłów chłonnych i krwi. Wszystko to przejawia się nalotami w gardle, gorączka, zatrucia i powiększenie węzłów chłonnych.
2
Дифтерию powoduje różdżka Leffler. Po dostaniu się do organizmu bakterie zaczynają się mnożyć, uderzając najczęściej ротоглотку. W wyniku tego migdałków podniebiennych i szyi węzły chłonne powiększają, pojawia się пленчатый nalot na błony śluzowe, wzrasta temperatura. W ciężkich przypadkach, przy braku odpowiedniego leczenia może prowadzić do śmierci.
3
Dokładnie sprawdź paszcza. Obie choroby charakteryzują się obecnością płytki nazębnej, jednak przy anginie jest powierzchowne, łatwe obciążenie, nie wychodzi poza trzeciego migdałka. W przypadku błonicy nalot może rozprzestrzeniać się jak na migdałków i krtani i podniebienia miękkiego. Usunąć go dość trudne. Nawet jeśli się to udaje, błona śluzowa pod nim jest ranny i krwawi. Można odróżnić choroby i kolorystycznie płytki nazębnej. Przy anginie ma żółtawy odcień, a przy błonicy — szaro-biały.
4
Cechą charakterystyczną obu chorób jest obrzęk. Ale jeśli grypa rozprzestrzenia się tylko na migdałki, to przy błonicy spuchnie jeszcze i niebo. W ciężkich przypadkach występuje jeszcze i obrzęk szyi, a czasem może osiągnąć obojczyka i nawet spaść poniżej.
5
Ból gardła przy anginie bolesne, nagłe. Czasami nie można nawet wyglądasz w telewizji ślinę. A oto przy błonicy wyrażone zapalenie ucha nieżytowe zjawiska towarzyszą tylko lekki dyskomfort podczas jedzenia.
6
Nawet jeśli diagnoza nie powoduje masz wątpliwości, zaproś do domu lekarza. Czasami obraz choroby jest natłuszczona, więc po napadzie na błonach śluzowych pokazano wykonać badanie bakteriologiczne. Wymaz z gardła pozwala na identyfikację patogenu i przypisać odpowiednie leczenie.
logo
Kategoria:
Choroby

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.