Jak oczyścić wodę z azotanów

W ostatnim czasie coraz częściej mówią o uniwersalnych dystrybucji azotanów (soli kwasu azotowego) i ich negatywnym wpływie na stan zdrowia ludzi. O dziwo, duża ilość soli znajduje się w wodzie, dlatego należy je czyścić.

Jak oczyścić wodę z azotanów

Instrukcja

1
Jednym z „dostawców” azotanów w ludzki organizm jest woda, w którą wpadają razem z gospodarczo-bytowymi i przemysłowymi стоками, a także z pól uprawnych, hojnie посыпанных зотосодержащими nawozów. W wyniku sól kwasu azotowego w dużych ilościach koncentruje się w studni, w małych dołkach, w rzekach i jeziorach. Dlatego, korzystając z tej życiodajnej wody z podziemnych źródeł, trzeba sprawdzać na azotany, a przy zwiększonej zawartości należy ich usuwać.
2
Należy stosować środki techniczne. Dziś rozpowszechniony sposób oczyszczania wody z azotanów poprzez specjalne filtry анионными ионообменными treści, a także za pomocą instalacji odwróconej osmozy. Ostatni sposób jest najbardziej wiarygodny: pod wpływem ciśnienia woda dostaje się na полупроницаемую membranę, która opóźnia azotanów i innych szkodliwych dla zdrowia elementy i „wydaje” жаждущему oczyszczoną wodę. Wykorzystując instalację odwróconej osmozy, można usunąć do 96% zanieczyszczeń (to zależy od konstrukcji urządzenia i od modelu membrany), nawet jeśli skład zanieczyszczonej wody znacznie się zmienia.
3
W niektórych przypadkach, oczyszczają wodę za pomocą żywic jonowymiennych. Na podstawie tej metody leży proces wymiany anionów żywicy (chlorek-jonasz) azotan-jonu. Ale tutaj ma swoje własne cechy: pojemność żywicy jest ograniczona do określonej ilości anionów, który jest w stanie na siebie przyjąć w celu zapewnienia odpowiedniego stopnia oczyszczania wody. Jak tylko żywica całkowicie „nasycony”, proces usuwania zanieczyszczeń praktycznie ustaje. A czasami, gdy wyczerpanie zasobu filtra, może wystąpić nawet reset azotanów w już oczyszczoną wodę. Dlatego taka metoda usuwania soli kwasu azotowego w domach prywatnych nie jest skuteczne, bo tu trudno zapewnić stały nadzór nad jakością czyszczenia.
Należy zwrócić uwagę
Nadmierna zawartość tych soli w organizmie człowieka może wywołać methemoglobinemię, tj. pojawienie się we krwi jest zbyt wysoki (ponad 1%) liczby methemoglobina, w wyniku czego następuje niedotlenienie tkanek i samopoczucie chorego gwałtownie się pogarsza. Jeśli obecność substancji w organizmie osiąga poziom w 20-50%, u człowieka występuje duszność, tachykardia, może nawet stracić przytomność, a po przekroczeniu tego progu (50%) następuje śmierć. Szczególnie narażone na negatywny wpływ azotanów małe dzieci, u których uzupełniająco enzymu system jeszcze nie powstał.

logo
Kategoria:
Biotechnologii

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.