Jak nauczyć się szybko czytać

Jak nauczyć się czytać szybciej i przy tym zapamiętać tekst? Przecież ilości nauczania literatury i często bardzo duże, a nasz mózg z trudem uczy się wszystkich niezbędnych informacji. Lub chcesz przeczytać całą заинтересовавшую ciebie artystyczną literaturę. Faktycznie nauczyć się czytać szybko nie takie trudne – istnieje kilka sztuczek i trików, które pomogą dostosować mózg na szybkie czytanie.

Jak nauczyć się szybko czytać

Instrukcja

1
Nie warto się wypowiadać o siebie każde przeczytane słowo (zaskakujące, ale wypowiadanie słów w głowie zajmuje tyle samo czasu, co na głos). Pamiętaj, że pozbycie się tego nawyku gwarantuje nie tylko zwiększenie prędkości czytania, ale i lepszego zapamiętywania i postrzegania tekstu.
2
Staraj się nauczyć złamać słowa na małe grupy i traktować je bez czytania każdego słowa osobno. Bardzo często ci, którzy czytają powoli, jeszcze i sprawiają, że mentalne pauzy po każdym wyrazie. Bardzo łatwo trenować taka umiejętności za pomocą zwykłych kiosk artykułów, podzielonych na kolumny – w każdej z nich zawsze umieszcza się nie więcej niż 4-5 słów, i ci łatwiej stopniowo nauczyć się widzieć i rozumieć całą linię w całości.
3
Nie czytajcie tylko że przeczytany tekst kilka razy – to uderzaj skonfigurowane na szybkie czytanie pracę mózgu.
4
Stopniowo ucz się rozbić tekst na semantyczne części, przed tym szumiące jego oczami. Dotyczy to szczególnie tekstów akademickich z różnych zasiłków i podręczników. W rzeczywistości, zbiegłego czytania bać się nie warto. Zacznij od tego, że staram się uruchomić oczami kilka oczek i wchłaniania ich główny sens, podkreślając i przypominając podstawowe słowa. Również lekka „bieganie” w tekście przed czytaniem pomoże zrozumieć główną myśl autora. A już tym bardziej warto przeglądać skomplikowane teksty. Można to zrobić i po przeczytaniu – tak materiał освежится i świetnie zatrzymany w głowie.
Porada
Aby ocenić swoją szybkość czytania, idealnie pomoże tzw. „metoda ręce”. Po prostu przesuń palec po każdym odczycie wierszu wierszu, zgodnie z ruchem swoich oczu. To pomoże „pomierzyć” szybkość swojego czytania, jak również ocenić swoje postępy.

logo
Kategoria:
Szkoły

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.