Jak nauczyć dziecko składać sylaby

Nauczyć się czytać można i trzyletniego dziecka. Im wcześniej rozpocznie się naukę, tym lepiej: w szkole u dziecka wystąpi znacznie mniej trudności z czytaniem. Do tego małe dzieci łatwo dostrzec i zapamiętać, więc przy odpowiednim podejściu do problemów, najprawdopodobniej nie powstanie.

Jak nauczyć dziecko składać sylaby

Instrukcja

1
Pomóż dziecku nauczyć się liter. Wcale nie musi tego zrobić jednym tylko podkładem: kup tablicę z literami-магнитиками lub sami wyciąć litery z kartonu i pomalować na różne kolory. Zapamiętaj jedną rzecz bardzo ważna zasada: pokazując dziecku, litery i nazywając je, nie wolno wymawiać dźwięki jak sylaby. Na przykład, można powiedzieć „b”, a nie „b”, „m”, a nie „mae” itp. W przeciwnym razie dziecko po prostu nie może zrozumieć, dlaczego trzeba czytać „mama”, a nie „мэамэа”, dlaczego w niektórych przypadkach wymawia dźwięki tak, a w innych inaczej.
2
Powiesić w pokoju dziecięcym jasny i piękny plakat z literami, aby dziecko lepiej zapamiętał alfabet. Dzieci uwielbiają wszystko jasne, bajkowe, kolorowe, więc i plakat musi być bardzo żywe, przyciągające uwagę, interesujące dla dziecka. Jest również doskonałym rozwiązaniem będzie korzystanie z planszy z literami-magnesami: dodawanie sylab i całych wyrazów na tablicy, zmieniaj ich każdego dnia, aby dziecko czytał i zapamiętywał ich. To pasywny trening jest bardzo przydatne i z pewnością przyniesie swoje owoce.
3
Sprzęgnięty z dzieckiem regularnie, przy tym przeprowadzać lekcje w formacie gry. W żadnym wypadku nie spiesz się! Jeśli przegapiłeś odpowiednim momencie i zaczął nauczać dziecko umieścić litery w sylaby, a sylaby w słowa w ostatnich miesiącach przed szkołą, to jest to tylko twój błąd, i krzyczeć z tego powodu na dziecko nie można. Bądź cierpliwy i spokojny. Jeśli u dziecka coś nie wychodzi – pomóż mu, popchnij do właściwego wariantu.
4
Spróbuj zagrać w grę „Winda”. Na tablicy magnetycznej ustaw kolumna kilku spółgłosek, a następnie wybierz jedną samogłoskę i umieść ją w pobliżu górnej spółgłoski. Poprosić dziecko czytać sylaby, przesuwając litery w dół. Jeśli dziecko nie może odczytać sylaby – pomagaj mu, wymawia najpierw spółgłoski, a następnie samogłoski i razem z dzieckiem wypowiada poszczególne sylaby. Przesuń samogłoskę na „windzie” najpierw w dół, potem w górę, a potem niezgodnie, to na jedno „piętro”, to na drugi. Następnie umieść samogłoski przed spółgłoskami, tworząc w ten sposób nowe sylaby.
logo
Article Categories:
Szkoły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *