Jak nauczyć dziecko pisać wypracowania

Dzieci muszą pisać wypracowania na różne tematy prawie na całej nauki w szkole. Od tego, jak dobre teksty pisze dziecko, zależy jego wyniki w nauce, a także umiejętność czytania i pisania, umiejętność budować spójne zdania, wyrażać swoje myśli itp. Im wcześniej rodzice zaczną uczyć swoje dziecko pisać wypracowania, tym lepiej.

Jak nauczyć dziecko pisać wypracowania

Instrukcja

1
Wyjaśnij dziecku, że nie wystarczy po prostu zapisać temat pisma, należy również krótko określić zalecenia nauczyciela. Rzecz w tym, że często nauczyciele stawiają niską ocenę nawet za dobrą pracę tylko dlatego, że nie spełnia podanych wymagań. Zalecenia mogą dotyczyć struktury kompozycji, konstrukcji, funkcji, treści, wykorzystania źródeł itp.
2
Pamiętaj, że musisz tylko radzić, pomagać, uczyć, ale nie wykonywać pracę zamiast dziecka. Nic nie szkodzi, jeśli ma na początku problemy. Niech ci się wydaje, że dziecku dają zbyt skomplikowane zadania, lub że nie zdąży napisać wypracowanie na czas. Nawet najbardziej posłuszne i odpowiedzialne dzieci bardzo szybko przyzwyczajają się do tego, że lekcje nie można zrobić, ponieważ na pewno dobre rodzice wykonają sami.
3
Nie należy pozwalać dziecku pisać wypracowanie raz w чистовик. Niech najpierw zrobi szkic, następnie przeczytać go razem z dzieckiem, wskazać błędy, które popełnił, i pomóc je rozwiązać. Dopiero po tym, jak wypracowanie będzie modyfikowane zgodnie z oczekiwaniami, pozwalaj przepisać go w чистовик. Dokładnie прорабатывайте tekst, na pewno uczeń wyjaśnia, w czym się pomylił i dlaczego, ale nie naprawiaj błędy w milczeniu. Rób to spokojnie, bez wyrzutów, a tym bardziej bez przekleństw, w przeciwnym razie proces pisania pism zamieni się w torturę.
4
Jeśli dziecko nie może napisać wypracowanie, spróbuj razem z nim do spekulacji na dany temat, zbudować logiczny tok myślenia. Na przykład, jeśli chcesz napisać standardowe wypracowanie o tym, jak maluch spędził lato, przypomnij mu najbardziej przyjemne chwile, porozmawiaj o nich, pomóż dziecku określić, o jakich wydarzeniach trzeba napisać i w jakiej kolejności.
5
Nie pozwól dziecku odpisywać cudze teksty i naucz go, jak pracować z pracy krytyków. Do pisania niektórych pism wymagane są cytaty poetów, pisarzy, filozofów itp., ale to nie znaczy, że uczeń musi zrobić podsumowanie z pracy innego człowieka. Pomóż mu wyrazić jego własne myśli, zrozumieć, że źródło nie może służyć jako podstawa całego pisma. Po pierwsze, dziecko musi nauczyć się myśleć samodzielnie, a po drugie, jeśli on po prostu zastąpi swoimi słowami czyjejś pracy, nauczyciel na pewno to zauważy i jest mało prawdopodobne, będzie można umieścić wysoką ocenę.
logo
Kategoria:
Szkoły

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.