Jak nauczyć się panowania nad sobą

Władza jest i w polityce, w gospodarce, w kulturze. Ale bardzo ważna jest umiejętność panowania nad sobą. Musisz być w stanie kontrolować swoje emocje i spojrzeć na siebie z boku.

Jak nauczyć się panowania nad sobą

Trzeba

  • – klamka;
  • – papier.

Instrukcja

1
Nie staraj się tłumić swoje emocje lub je ukryć. To może być tylko tymczasowym rozwiązaniem problemu kontroli. Po upływie jakiegoś czasu te emocje „wysadzą cię od środka, a najczęściej dzieje się to w najbardziej nieodpowiednim momencie. Emocje trzeba okiełznać, a nie ukrywać i udawać, że wszystko jest dobrze.
2
Przed wyjazdem spać, napisz lista emocji, które doświadczył w ciągu całego dnia. Najlepiej od razu podzielić go na dwie kolumny: jedną nagrywaj pozytywne emocje, a w drugiej uważają negatywne. Po tym, jak lista będzie zakończony, przeanalizuj, jakie emocje pojawiają się częściej. Jeśli pozytywne, to jesteś na dobrej drodze. Jeśli negatywne, to należy zwrócić uwagę na to, które z nich występują stale.
3
Określ tło emocjonalne, które ma miejsce w neutralnych sytuacjach. Gdy coś cię drażni lub cieszy, pojawiają się pewne emocje, ale jeśli nic się nie dzieje, to nie znaczy, że nic nie czujesz. To trzeba zrozumieć: co kieruje wami w stanie spoczynku.
4
Identyfikacja czynników, które najszybciej wyprowadzają cię z równowagi. To właśnie z nimi i trzeba walczyć dalej, aby nauczyć się panować nad sobą. Obserwuj, w jakich sytuacjach można szybko „walczcie”, co was drażni. Jak tylko znajdziesz się w podobnej sytuacji, bądź czujny, nie daj emocje przerastają siebie.
5
Wykonaj kilka oddechów, jeśli czujesz, że emocjonalna fala gotowa przykryć cię z głowy. Powoli i głęboko wdech, a następnie szybko i gwałtownie wydech. Powtórz to ćwiczenie kilka razy.
6
Naucz się okresowo „wyjście z gry”. Oderwane od sytuacji komunikacji. Na chwilę zagłębić się w siebie i spojrzeć na to, co dzieje się z boku. To pozwoli ci bardziej obiektywnie ocenić sytuację i emocje, których doświadczasz.
logo
Kategoria:
Emocje

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.