Jak nauczyć dziecko raczkować

W rozwoju dziecka naturą określone pewne etapy, wyjątek których może złamać łańcuch doskonalenia. Wielu współczesnych rodziców, w pogoni za modą, chcą nauczyć swoich dzieci chodzić, czytać, pisać jak najszybciej. I taka umiejętność jak „czołganie” uważają opcjonalne.

Jak nauczyć dziecko raczkować

Czołgając się, dziecko nabywa te umiejętności, które później wpływają na jego ogólny rozwój. Przestawiając nogi i uchwyty, dziecko uczy się nie tylko utrzymać równowagę i doskonali koordynację ruchów, ale i rozwija koordynację ruchową, co przyczynia się i речевому rozwoju. Ale wiele dzieci nie chcą pełzać. Jak być? Aby nauczyć dziecko raczkować, trzeba cierpliwości i chęci.

Pierwsze próby poruszać się samodzielnie dziecko sprawia, że już w tygodniowych wieku, i jeśli czas zabrać się do rozwoju tych umiejętności, proces uczenia się będzie bardzo owocna.

Przede wszystkim, należy jak najczęściej wrzucać dziecka na brzuszek. Lepiej zrobić to na twardej, płaskiej powierzchni. Ucząc się trzymać główkę i opierać się na długopisy, maluch sam będzie robił próby odpychać się nogami. Po wprowadzeniu swoją dłoń pod пяточки, rodzice mogą mu pomóc. Podczas tego ćwiczenia rozwijają się mięśnie nóg, pleców.

 W wieku 5 miesięcy, niektóre dzieci już samodzielnie mogą poruszać się na brzuchu, a niektórzy i na czworakach. Przyspieszyć proces uczenia indeksowania można za pomocą prostych ćwiczeń. Na przykład, unosząc dziecko, trzymając w okolicy brzucha i przenieść go na rączki i nóżki. Lub zaproponować dziecku chwycić za jakiś przedmiot, a następnie, powoli przesuwając go na płaskiej powierzchni, jak by zmuszać dziecko do przodu, opierając się nogami.

W zachodnich technik proponuje użyć specjalnego „tor”: mały arkusz sklejki, pokryte miękkim materiałem (gumą piankową lub gąbczastej gumy) i folić, z barierkami po bokach, który należy umieścić z niewielkim spadkiem. Długość tego „utworu” może być od 2 do 4 metrów. Według jego wykorzystania technologii dziecko uczy się najpierw czołgać się po równi pochyłej powierzchni od góry do dołu, a następnie odwrotnie.

 I, oczywiście, dziecko musi być bodziec. Niech wokół będzie kilka ulubionych zabawek, do których będzie sięgać. A udział mama lub tata nie tylko dostarcza dziecka, ale i pomoże zademonstrować, jak należy się poruszać. Z pewnością nauczyć dziecko raczkować trudne, ale bardzo ważne dla jego dalszego rozwoju.

logo
Kategoria:
Rozwój dziecka

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.