Jak narysować wykres w Delphi

Delphi (Delphi) – to środowisko do tworzenia programów, dawno stała się zwykłym narzędziem dla wielu użytkowników, nie tylko tych, którzy na poważnie zajmuje się programowaniem. Ten program jest łatwy w nauce, a także posiada rozszerzoną funkcjonalność.

Jak narysować wykres w Delphi

Instrukcja

1
Do tworzenia grafiki w Delphi użyj komponent TChart. Jest kontenerem obiektów (serii danych, charakteryzujących się różnymi stylami wyświetlania). Umieść ten komponent na formie il skorzystaj z kreatora wykresów.
2
Kreator jest uruchamiany za pomocą następującego polecenia: „Plik” – „Nowy” – „Inne”. Następnie w wyświetlonym oknie klikamy na zakładkę Business, dalej „Kreator wykresów”. Wybierz, czy będzie wykorzystana baza danych.
3
Zastanów się nad wyglądem wykresu – będzie ona dwu – lub trójwymiarowej. W razie potrzeby zaznacz pole wyboru na „Wyświetlaj etykiety” i „Pokaż legendę”. Tworzenie wykresu w Delphi na tym się kończy.
4
Kliknij na przycisk „Gotowe”. Zobaczysz w projektancie form nową formę, na niej będzie znajdować się obiekt Chart. Pełna wykres losowo wygenerowanymi wartości (w tym przypadku, jeśli go budowali, nie korzystając z bazy danych). Dalej można je zastąpić innymi, według własnego uznania.
5
Dwukrotnie kliknij lewym przyciskiem myszy na puste – przeniesie cię w „Edytor grafiki”. Ustaw tutaj jego właściwości serii. W edytorze jego zawartość jest w postaci табулированного notatnika.
6
W zakładkach strony Chart żądaną ustawienia grafiki. Ustaw w zakładce „Serii” z serii grafika. W zakładce „Ogólne” można ustawić głębokość grafika, wcięcia od granic, możliwość powiększenia. No i w zakładce „Osi” trzeba ustawić ich właściwości.
7
Następnie trzeba ustawić w odpowiedniej zakładce skala wartości. Możesz również zaznaczyć pole wyboru przy opcji „Automatycznie”, aby skalowanie szło automatycznie. Zaznacz na karcie „Tytuł” tekst nagłówka osi, czcionki i kąty położenia obrabianego przedmiotu. W zakładce „Label” zaznacz etykiety osi. Można również zrobić wykres trójwymiarowy, ustawić wielostronicowych grafiki, „ściany”.
logo
Article Categories:
Oprogramowanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *