Jak farbować tkaniny syntetycznej

Czasami zdarza się, że nowa rzecz nie pasuje kolorystycznie do reszty garderoby. Tak i stare rzeczy, jeszcze na tyle silne, trochę znudzony. W tym przypadku, można spróbować przemalować ubrania w innym kolorze lub odświeżyć dawny odcień.

Jak farbować tkaniny syntetycznej

Trzeba

  • – barwnik;
  • – proszek do prania;
  • – 25% r-r amoniaku;
  • – sól;
  • – woda.

Instrukcja

1
Przed przystąpieniem do malowania rzeczą, którą musisz określić skład tkaniny. On, jak zwykle, znajduje się na etykiecie z odwrotnej stronie produktu. Jeśli taka etykietka nie, odciąć kawałek od rezerwy i podpalić. Naturalne tkaniny podczas spalania emitują zapach palonego włosa lub papieru. Tkaniny syntetyczne świecą bez zapachu, poza ацетатного jedwabiu, który pachnie octem.
2
Wyroby z капрона i найлона można malować aniliny, kwaśne i дисперсными barwników. Niektóre rozproszyć farby nadają się do malowania ацетатного jedwabiu, лавсана i нитрона. Trzeba wziąć pod uwagę, że podczas malowania kolorowych wyrobów odcień jest bardziej ciemny i nasycony, niż podano w uwagach na kolor.
3
Wszystkie rzeczy przed malowaniem należy wyprać. Drobne wyroby wypłukać w roztworze amoniaku 50 g na 10 l wody, następnie kolejno w czystej, ciepłej i zimnej wodzie. Wyblakły materiał namoczyć na pół godziny proszku do prania, wyprać i płukać w roztworze amoniaku, potem w czystej wodzie. Ta pranie wstępne potrzebne, aby usunąć z nowych rzeczy, ochronne, impregnaty, a ze starych – brud.
4
Do barwienia lepiej wybrać emaliowanej miski. Powinna ona być czysta, bez odprysków i kamienia. Zważ produkt, aby określić odpowiednią ilość barwnika. Aby zmiękczyć wodę do przygotowania roztworu, dodać sody pitnej, daj odstać i pozwala przefiltrować osad. Jeśli używasz barwniki do wełny i bawełny, przygotuj roztwór według instrukcji, a następnie dodać do niego 2 łyżki esencji octowej i 3 łyżki soli z obliczeń na saszetki barwnika.
5
Tkaniny syntetyczne nie można gotować, ponieważ są one odkształcać pod wpływem wysokich temperatur.Podgrzać roztwór do 40 stopni i opuść tam podkładki na 15-20 minut. Następnie wyjąć produkt, daj przygotowanego roztworu, płukać, aż woda będzie całkowicie czysta, wyciśnij bez odwirowania i powiesić na wieszaku do wyschnięcia.
6
Kopułka tkaniny barwione z trudem. Jeśli masz zamiar malować mieszane tkaniny, na przykład, wełna z лавсаном, najpierw zrób próbną barwę na kawałku zapasowy tkanek. Bądź przygotowany na to, że otrzymasz efekt melanżu.
logo
Article Categories:
Przydatne wskazówki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *