Jak dowiedzieć się koniugacja czasownika

Spadek – to foto imiennych części mowy. Co do czasownika, dla niego jest podobny termin – koniugacji, oznaczający zmiany niniejszej części mowy według rodzaju, liczby, rozkazujący, rodzaju, czasu i osoby. Umieć znaleźć koniugacji czasownika bardzo ważne, jeśli chcesz pisać poprawnie.

Jak dowiedzieć się koniugacja czasownika

Instrukcja

1
Określić koniugacji można tylko czasowniki w teraźniejszości i przyszłości. W ubiegłym oni zmieniają tylko przez osoby i liczby.
2
Aby zrozumieć, koniugacja czasownika, znajdź, gdzie w nim pada akcent. Jeśli uderzenia okazuje się zakończenie, to twoim zadaniem jest uproszczona: koniugacja czasownika określa samogłoski w silnej pozycji. Czasowniki odnoszące się do pierwszego спряжению, mają końcówki –em, -jedzenie, -start, -ot/ute-u/yu, -jedz. Dla przykładu, do tego спряжению są takie czasowniki, jak chcesz, pijesz, marzysz.
3
Czasowniki z zakończeniem się pod akcentem, odnoszące się do drugiego спряжению, będą mieć końca –ech, -im, -it, -żółty, -at/yat. Na przykład: mówisz, limanowa, milczą.
4
Kiedy zakończenie czasownika nie jest pod akcentem, jego koniugacji określają w инфинитиву. Jeśli bezosobową formą kończy się na –start, przed tobą czasownik drugiej koniugacji. Czasowniki z resztą zakończeń odnoszą się do pierwszego.
5
W każdej regule są wyjątki, i koniugacji czasowników, bez nich nie można zrobić. Aby łatwiej było je zapamiętać, można nauczyć się następujący wierszyk: „Do drugiego samym спряженью przecież jesteśmy bez wątpienia wszystkie czasowniki, że na –start, z wyłączeniem golić, świeckich. I jeszcze: zobacz, obrazić, widzieć, słyszeć, nienawidzić, prześladować, oddychać, trzymać, wytrzymać, i zależeć, i kręcić”. Aby ułatwić zapamiętanie wyjątków istnieje kilka wierszy, рифмующих czasowniki, których nie da się tej regule. Możesz uczyć się dowolny.
6
Istnieją i разноспрягаемые czasowniki: część form u nich powstają na pierwsze спряжению, a część – w drugiej. Do takich czasowników należą do ucieczki, chcieć. W niektórych przypadkach, gdy tworzą się formy czasownika mogą być dwie poprawne warianty pisowni (na przykład, czczą/honorują).
7
Czasowniki dawać, jest i pochodne od nich formy (oddać, zjeść i tym podobne) спрягаются w архаичному wzoru.
logo
Article Categories:
Szkoły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *