Jak dowiedzieć się kodek

Czasami plik pobrany z internetu, czy jest to film czy muzyka, nie słychać, a przy próbie uruchomienia go, odtwarzacz wyświetla komunikat o tym, że w systemie nie znaleziono odpowiedni kodek do odtwarzania. W takiej sytuacji można pobrać znany zestaw różnych kodeków, zainstalować je i wtedy spróbować uruchomić pobrany plik. Ale jeśli w tym zestawie brakuje wymaganego kodera-dekodera, to nie pomoże. Dlatego najpierw trzeba dokładnie dowiedzieć się kodek, który był używany podczas kompresji filmu lub piosenki.

Jak dowiedzieć się kodek

Instrukcja

1
Dowiedz się kodek można, korzystając z wyspecjalizowanym programem MediaInfo, którą można pobrać za darmo ze strony deweloperów. Program ten pozwala otrzymywać informacje techniczne z wideo lub plików audio. W przypadku instalacji na dysku zajmuje około 5 mb przestrzeni i w razie potrzeby użytkownika integruje się z menu kontekstowym eksploratora Windows.
2
Po instalacji program uruchomi się automatycznie, jeśli tak się nie stanie, uruchom go. Przed tobą otworzy się okno główne. Przejdź do menu „Plik”, z listy rozwijanej wybierz polecenie „Otwórz” i ponownie „Plik…”. Przez standardowe okno eksploratora Windows przejdź do zawierający pobrany plik do folderu i wybierz go, klikając „Wybierz”.
3
Domyślnie program wyświetla krótkie informacje techniczne na temat tego pliku. Jeżeli potrzebne są bardziej szczegółowe informacje, wybrać odpowiedni format prezentacji informacji w menu „Widok”. Jeśli wprowadź, aby wyświetlić format „Tabela”, to zobaczysz, że informacja będzie przedstawiona w formie tabelarycznej. Na przykład, jeśli wybrany został w celu uzyskania informacji plik muzyczny, to w kolumnie tabeli „Audio Codecs” pojawi się nazwa kodera-dekodera, który został użyty do kompresji.
4
Podobnie można dowiedzieć się kodeki do filmów. Ponieważ filmy zawierają i wideo, jak i audio-ścieżki, każda z nich ma swój własny kodek. Wprowadź programu żądany plik wideo, a w kolumnach tabeli „Codecs Video” i „Audio Codecs” zobaczysz nazwy kodeków, które należy zainstalować w systemie operacyjnym do odtwarzania tego filmu.
logo
Kategoria:
Naprawa i serwis

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.