Ospa wietrzna to jedna z najbardziej zakaźnych chorób. Jest przenoszona przez kropelki, czyli dostaje się do organizmu przez błony śluzowe dróg oddechowych i oczu. Dlatego przy kontakcie z chorych chronić się przed ospa wietrzna jest bardzo problematyczne. Jednak prawdopodobieństwo nie zarazić nadal istnieje, jeśli podjąć kompleks działań.
Trzeba
- – kwarantanna;
- – zastrzyk przeciwciał;
- – szczepienia.
Instrukcja
1
Najpewniejszym sposobem zapobiegania ospie wietrznej – to, oczywiście, wyjątek z kontaktu z chorym. Jest to jednak problematyczne, ponieważ ospa wietrzna jest chorobą jeszcze na dzień przed pojawieniem się wysypki, czyli w momencie, gdy jeszcze nie wykryto. Jeśli masz szczęście, i nie kontaktowali się z chorych podczas inkubacji, należy pamiętać, że po upływie 5 dni po zniknięciu wysypka nadal jest zarazliwy. To właśnie w tym okresie lekarze przepisują przestrzegać kwarantanny. Ponadto, nawet po za tym trzeba bardzo dokładnie przewietrzyć pomieszczenie, w którym przebywał chory na ospę wietrzną, i spędzić na mokro: wirus może przetrwać w powietrzu i na różnych powierzchniach.
2
Jest jeszcze jeden sposób, aby zapobiegać chorobę – zrobić zastrzyk przeciwciał wirusa varicella zoster (to właśnie on powoduje chickenpox). Jest to uzasadnione w przypadku, gdy widzieliśmy się z chorych człowiekiem. Oczywiście, uważa się, że przeniesienie ospę wietrzną nie jest takie straszne. Ale w niektórych przypadkach infekcji należy uniknąć, na przykład w czasie ciąży. W związku z tym należy skonsultować się z lekarzem na temat celowości zastrzyku z przeciwciałami.
3
Również zabezpieczyć siebie i swojego dziecka od ospy wietrznej można poprzez szczepienia. Szczepionka jest żywy wirus, ale dość osłabiony. Na niego reaguje układ odpornościowy organizmu, produkując przeciwciała, które chronią przed zakażeniem wietrzną w przyszłości.
4
Specjaliści radzą, aby rozpocząć szczepienia w wieku jednego roku i powtórzyć jeszcze raz, przez 3-4 lata. Szczepionkę można postawić i bardziej starszym dzieciom, a także dorosłym, jeśli nie chorowali na ospę wietrzną. W tych przypadkach też potrzebne są dwie dawki, które są wprowadzane przez 4-8 tygodni. Zastrzyk chroni nie tylko przed ospa wietrzna, ale i od półpasiec, tak jak jest on wywoływany przez tego samego wirusa. Bardzo rzadko szczepione od wiatraczka ludzie się zarazić tą chorobą. Ale ona płynie w słabej formie.
Kategoria:
Choroby