Jak zrobić ściany z płyt gipsowo-kartonowych z alkowami

W nowoczesnym budownictwie konstrukcji z płyt gipsowo-kartonowych nadal przybierać na swoją popularność. I to nie przypadek. Przy stosunkowo niewielkiej cenie i prostocie montażu materiał ten pozwala realizować najbardziej śmiałe pomysły projektowe. W ostatnich latach szczególną popularność zyskały wnęki z płyt gipsowo-kartonowych. Urządzenie takich nisz nie wymaga specjalistycznej wiedzy i sprzętu, może być wykonywana praktycznie każdym domowym mistrzem.

Jak zrobić ściany z płyt gipsowo-kartonowych z alkowami

Trzeba

 • – metalowe profile;
 • – arkusze płyt gipsowo-kartonowych;
 • – wkręty;
 • – wiertarka elektryczna;
 • – ruletka;
 • – ołówek;
 • – pion;
 • – budowlany poziom;
 • – bułgarski lub nożyce do blachy;
 • – klej;
 • – армирующая taśma;
 • – szpachla;
 • – szpatułki.

Instrukcja

1
Zaplanujcie miejsce zabudowy ściany z wnęką. Należy wykonać wszystkie niezbędne pomiary. Rozmiar wnęki będzie składać się z grubości arkuszy płyt kartonowo-gipsowych i szerokości metalowe ramki. Szczególnie ważne jest, aby wziąć to pod uwagę podczas aranżacji nisz pod sprzęt gospodarstwa domowego – np. telewizor. Wymiary wnęki powinny trochę przekraczają wymiary techniki – jest to konieczne dla dostępu powietrza do urządzeń elektrycznych, a także do możliwości doprowadzenia komunikacji.
2
Oblicz zużycie materiałów budowlanych i kup je z niewielkim zapasem.
3
Określ kształt i rozmiar nisze, zrób szczegółowy rysunek w wybranej skali. Przenieś widok rysunku na ścianie, разметив miejsca mocowania stelaża za pomocą pionu, ołówka i ruletki. W razie potrzeby projekt eyeliner antenowego i kabla elektrycznego, oświetlenie.
4
Zmierz od głównej ściany odległość równą głębokości wnęki. Narysuj na podłodze linię zabudowy arkuszy płyt kartonowo-gipsowych. Odwrót od tej znaczników 13 mm to grubość blachy – i zaznaczyć kredą linię mocowania profilu.
5
Przeciągnij znaczniki na suficie za pomocą pionu. Zamontować rama ściany z płyt gipsowo-kartonowych, zabezpieczając prowadnice w wyznaczonych specjalnie wcześniej linii.
6
Pokrój profil na odcinki odpowiedniej długości za pomocą nożyc do metalu lub szlifierki. Przymocuj je do pionowych słupków szkieletu, umieszczając obok poziomych profili. Do montażu zaleca się użycie śrub. Elementy potrzebne do zamocowania poziomych profili, które tworzą nisze.
7
Montujemy obwód nisz, łącząc pionowe słupki szkieletu ściany zworek z metalowego profilu. Podczas montażu należy dokładnie weryfikacja pozycji profili za pomocą budowlanego poziomu.
8
Обшейте nisze arkuszy płyt kartonowo-gipsowych. Należy zaczynać od ścian bocznych, ustalając je na ramie za pomocą śrub. Jeszcze raz zmierzyć wielkość otworów i cięcia blachy o odpowiedniej wielkości. Przyklej je do głównej ściany za pomocą kleju. Wybrać klej należy na podstawie materiału podstawowego ściany. Przymocować arkusze гипсакартона do przodu stelaża.
9
Należy wykonać prace wykończeniowe. Dla pełnego wyrównania styków przy шпаклевочных pracach zaleca się stosowanie zbrojenia dentowi. Nałóż warstwę szpachli za pomocą szpachelki. Ułożyć siatkę-серпянку i daj ścianie wyschnięcia. Nałóż ostatnia warstwa szpachli. Ściana z płyt gipsowo-kartonowych z nisz gotowa.
logo
Article Categories:
Remont mieszkania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *