Jak zrobić bloczki fundamentowe

Przy równej jako monolityczny z betonu ławy fundamentowe okazuje się silniejsze złożonego z bloków fundamentowych. Tak i koszty na niego w większości przypadków są mniejsze. A jednak w niektórych przypadkach jest wskazane wykonać fundament z poszczególnych bloków. Na przykład, odpływ bloki z góry w zimie, można znacznie skrócić czas budowy fundamentów wiosną lub latem – w czasie, gdy cena czasu dla budowniczych jest szczególnie wysoka.

Jak zrobić bloczki fundamentowe

Trzeba

  • – cement;
  • – żwir;
  • – piasek;
  • – prace budowlane, małe i cieśli narzędzie;
  • – deska do krojenia;
  • – blacha stalowa o grubości 1-1,5 mm;
  • – pręty O12 mm.

Instrukcja

1
Wybierz odpowiednie wymiary bloków fundamentowych. Zakłady wyrobów żelbetowych uwalniają bloki standardowych rozmiarach. Jednak, aby nie wykonywać dodatkowej pracy w dopasowaniu, uzasadnione jest produkować je do takich rozmiarów, które dokładnie pasują do ustawienia konkretnego fundamentu. Trzeba wziąć pod uwagę i to, ile bloki będą ważyć. Wskazane jest zrobić je tak, aby przy ich układaniu nie musiał zwracać specjalną грузоподъемную techniki.
2
Przygotuj składane szalunek do wypełnienia bloków. Do tego weź dwie deski, którego szerokość jest równa wysokości bloku, a długość – 200 mm większa od jego długości. Простругайте i ponownie pomalować wodoodporną farbą jedną z ich stron. W odległości 10 cm od krawędzi desek na wewnętrznej (malowanej) stronie zrób brzeszczotem po dwa poprzeczne cięcia o głębokości 5-8 mm. Odległość między cięciami musi być równa długości bloku. Między cięciami i krawędzie desek w ich centrum wywierć otwory o średnicy 13-14 mm. Przez nich są pomijane ściągi do łączenia szalunków.
3
Wytnij z blachy stalowej o grubości 1-1,5 mm dwa prostokątne kawałki, których jedna strona jest równa szerokości desek (wysokości bloku), druga – na 10-15 mm szerokość bloku. Arkusze te będą pełnić rolę szczytowych ścian deskowania.
4
Wytnij dwa stalowych prętów o średnicy 12 mm i długości 80-100 mm więcej, niż szerokość bloku. Kawałek z obu stron gwint pręta M12 na głębokość 20 mm. Te pręty (szpilki) będą ściągać dwie boczne ścianki deskowania.
5
Zbierz szalunek na równym miejscu, wstępnie постелив na niego folię. Do tego przełóż kołki w otwory desek, włóż między deskami na ich krawędziach (w dzielnicy szpilek) dwa drewniane klocki o długości równej szerokości bloku i dokręcić nakrętki z obu stron deskowania. Włóż do cięcia przygotowany na blachy (mechaniczne w standardzie ściany). W wyniku powinna być prosta składany formularz do budowy bloku фундаментного.
6
Bloki produkcyjnego budowy mają wycięcie na czole. Przy jego wypełnianiu roztwór uzyskuje się bo?льшая wytrzymałość połączenia sąsiednich bloków. Aby uzyskać taki rowek w samodzielnym bloku, należy zainstalować wewnątrz szczytowych ścian deskowania drewniane lub metalowe wstawić w odpowiedniej formie.
7
Przygotuj roztwór betonu w stosunku 1:2:4 lub 1:3:5 (cement:piasek:żwir). Przed tym jak dodawać wodę, dokładnie wymieszać wszystkie składniki. Wodę należy dodawać stopniowo, zwracając uwagę, aby nie powstał jej nadmiar. Im bardziej (mniej mobilne) mieszanka, tym silniejsze okazuje się beton. Jednak trzeba pamiętać, że twarda mieszanka wymaga bardzo wysokiej jakości zagęszczarki.
8
Ułożyć przygotowany roztwór w szalunek i dobrze ubić go. Daj mu czas uporać się w ciągu 1-2 dni i zdjąć szalunek. Podczas utwardzania nie dopuścić do wysuszenia bloków, zalać je wodą i chronić go folią.
Porada
Standardowe bloczki fundamentowe wykonane są армированными. Można ułożyć zbrojenie i domowe bloki. Jednak w związku z tym, że w fundamentach jest „rozdarty” na poszczególne segmenty (do granic bloków), jej obecność mały wpływ na wytrzymałość całego fundamentu. Bardziej poprawne jest zakładka prętów zbrojeniowych w poziome spoiny między blokami podczas ich układania w fundacji. W tej metodzie zwiększa wytrzymałość fundamentu i upraszcza wykonanie samych bloków. Jednak pytanie – montować czy nie montować armaturę w bloki – powinien decydować sam właściciel budowanego domu.

logo

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.