Zazwyczaj ludzie nie dostrzegają otaczającego ich powietrza. W normalnych warunkach nie jest całkowicie przezroczysty, nie ma smaku i zapachu, można tylko poczuć jego ruch. Jednak w lacznie warunki, które różnią się od gazowego, na granicach rozdziału środowisk, a także w określonych warunkach powietrze można zobaczyć.
Trzeba
- – rurka;
- – pojemnik z wodą;
- – potężne źródło światła;
- – potężne źródło ciepła.
Instrukcja
1
Wykonać proste doświadczenie z obserwacji powietrza. Weź pojemnik z wodą, zanurzyć jeden koniec małej plastikowej rurki i wieje wiatr z drugiej jej strony. Widać pęcherzyki powietrza, przechodząc przez wodę. Mimo, że powietrze i woda są w pełni przejrzyste, pęcherzyki są widoczne. Dzieje się tak dzięki różnej gęstości optycznej danych substancji, co powoduje częściowe odbicie i załamanie światła na granicy rozdziału środowisk.
2
Przeprowadźcie eksperyment, który pozwala obserwować cienie strumieni konwekcyjnych powietrza. Weź bardzo jasną lampę. Skieruj ją na jasny ekran. To może być arkusz brystolu lub po prostu ściana z jasnymi tapetami. Między lampą i ekranem umieść potężne źródło ciepła. Można skorzystać z elektrycznym układem grzewczym, wyposażonym w otwartej spirali. Na ekranie będą widoczne chaotycznie poruszające się cienie. Efekt ten wynika z różnej gęstości optycznej powietrza przy różnych temperaturach. Na skutek tego występuje nierównomierne załamanie promieni świetlnych na granicy styku ciepłych i zimnych mas powietrza.
3
Zobaczyć można i płynny powietrze. W i temperaturze około -190°C przechodzi do odpowiedniego stanu skupienia. Skraplanie powietrza odbywa się na specjalnych instalacjach metodą podnoszenia ciśnienia z ciągłym chłodzeniem.
4
Obserwować powietrze może być w stanie silnej jonizacji. On będzie świecić. Podobny efekt występuje, na przykład w czasie burzy w postaci ogni świętego Elma, reprezentujących sobą wyładowania koronowe w pobliżu ostrych przewodów, takich jak metalowe wieże na masztach statków lub wysokich wież. Do wystąpienia wyładowań koronowych potrzebna jest dość duże natężenie pola elektrycznego. Ale dziś takie miejsca można uzyskać w warunkach laboratoryjnych.
5
Powietrze można zobaczyć, czy przenieść go w stan plazmy przez bardzo silnego. Zacznie świecić. Podobny efekt obserwuje się podczas atmosferycznym wybuchu jądrowego. Stosując rozkład promieniowania ogrzanego powietrza za pomocą systemu optycznego na podstawie pryzmaty, można zobaczyć „blask” poszczególnych jego składowych gazów.
Kategoria:
Nauki przyrodnicze