Jak znaleźć procentowe stężenie

Koncentracja – to wielkość, która charakteryzuje wysokiej jakości skład roztworu. Stężenie przyjęto nazywać ilość rozpuszczonej substancji lub jego masy do całkowitej objętości lub masy cieczy. W ten sposób, najważniejszymi cechami są masa i gęstość udziału.

Jak znaleźć procentowe stężenie

Trzeba

  • – masa rozpuszczonej substancji;
  • – masa roztworu.

Instrukcja

1
Udział masowy, to stopa koncentracja – to bezwymiarowa wielkość, która jest równa stosunkowi masy rozpuszczonej substancji do wspólnej masy cieczy. Najczęściej wyrażona w procentach, do czego trzeba pomnożyć otrzymaną nastawienie na sto. W postaci formuły procent stężenie można zapisać w następujący sposób: ? = m w-wa/m r-ra*100%. Pierwsza wartość jest masą samego materii, a po drugie – masa roztworu w ogóle.
2
Często warunkiem zadań dana stopa stężenie substancji, na podstawie której chcesz znaleźć masę substancji i masę roztworu. Jest to bardzo proste, trzeba tylko przekonwertować oryginalną formułę. W celu znalezienia masy substancji będzie następna: m w-wa = m r-ra* ?/100. Masę roztworu można dowiedzieć się w następujący sposób: podziel masę substancji na stężenie procentowe i pomnóż wynik na sto. Jednostka masy substancji i masy roztworu – gramy.
3
W celu znalezienia procentowej koncentracji w przypadku, gdy roztwór otrzymano z zastosowaniem кристаллогидрата, należy korzystać z innym algorytmem rozwiązania. Кристаллогидрат ma strukturę Iu(x)K-ta(y)*nH2O. W założeniu zadania, w których pojawia się кристаллогидрат, musi zawierać informacje o masie samego кристаллогидрата i masy suchej substancji metal-x-kwas-y. W tym przypadku stopa stężenie będzie równa masie roztworu, pomnożonej przez молярную masę кристаллогидрата, rozdzieloną na masę кристаллогидрата, перемноженной z suchym współczynnik substancje i molowe masą bezwodnego substancji.
Porada
Licząc masę roztworu, należy pamiętać, że składa się ona z dwóch wielkości: masa rozpuszczalnika i masa substancji rozpuszczonej w nim. W упущении tego faktu jest duża ilość błędów podczas rozwiązywania podobnych zadań.

logo

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.