Jak znaleźć szerokość i długość geograficzną na mapie

Każdy punkt w terenie ma swoje współrzędne geograficzne. Wraz z pojawieniem się systemów nawigacji określenie dokładnej lokalizacji przestało być problemem, jednak umiejętność rozumienia mapę – w szczególności określać jej szerokość i długość geograficzną, wciąż jest dość istotne.

Jak znaleźć szerokość i długość geograficzną na mapie

Trzeba

  • – Globus lub mapa świata.

Instrukcja

1
Jeśli masz globus, zorientować się w pojęciach szerokości i długości geograficznej jest bardzo proste. Ale, w przypadku jego braku, wystarczy zwykły karty. Najpierw znajdź na globusie lub mapie równik i biegun Północny (u góry) i Południowy (na dole).
2
Równik dzieli kulę ziemską (glob) na dwie części: górną, ona północna i dolną – południową. Należy zwrócić uwagę na paralele – oczkowe linii, opasujące glob równolegle do równika. To właśnie te linie określają szerokość geograficzną. Na równiku jest równa zero, w miarę przemieszczania się do polaków wzrasta do 90°.
3
Znajdź na globusie lub mapie swoją miejscowość – załóżmy, że to Moskwa. Zobacz, na jaki paralele ona jest, u ciebie powinno być 55°. To znaczy, że Moskwa znajduje się na 55° szerokości geograficznej północnej. Północnej, ponieważ leży na północ od równika. Jeśli, na przykład, szukali współrzędne Sydney, to on by był na 33° szerokości geograficznej południowej – bo leży na południe od równika.
4
Teraz znajdź na mapie Anglię i jej stolicy – Londyn. Należy zwrócić uwagę na to, że właśnie przez to miasto przechodzi jeden z meridianów – linie, które rozciągają się pomiędzy biegunami. Niedaleko od Londynu znajduje się royal observatory greenwich, właśnie od tego miejsca w zwyczaju prowadzić odliczanie długości geograficznej. Dlatego szerokość geograficzna, na której leży sama obserwatorium, jest równa 0°. Wszystko, co znajduje się na zachód od Greenwich do 180°, należy do zachodniej długości geograficznej. To, co na wschód aż do 180° – do długości geograficznej wschodniej.
5
Na podstawie powyższego, można określić długość geograficzną Moskwy – jest równa 37°. W praktyce do precyzyjnego określania lokalizacji miejscowości określają nie tylko stopnie, ale i minuty, a czasem i sekundy. Dlatego dokładne współrzędne geograficzne Moskwy są następujące: 55 stopni 45 minut szerokości geograficznej północnej (55°45?) i 37 stopni i 37 minut długości geograficznej wschodniej (37°38?). Współrzędne geograficzne o których mowa powyżej w Sydney, leżące na półkuli Południowej, równa 33° 52′ szerokości geograficznej południowej i 151° 12′ długości geograficznej wschodniej.
logo

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.