Jak znaleźć stałą równowagi

Równowaga chemiczna — jest to stan chemiczny system, gdy prędkość przepływu prostej i odwrotnej reakcji chemicznej są równe. Czyli stan, w którym stężenia tych substancji i produktów reakcji (lub ich częściowe ciśnienia) nie zmienia się. A stała równowagi Kp — jest to wielkość, która określa stosunek między tymi preparatami, lub naciskami.

Jak znaleźć stałą równowagi

Instrukcja

1
Załóżmy, że trzeba obliczyć stałą równowagi. Jeśli chodzi o reakcji między gazami, której produktem jest gaz, to stała równowagi jest obliczana poprzez częściowe ciśnienia składników. Na przykład, należy rozważyć reakcji katalitycznego utleniania dwutlenku siarki do серного bezwodnika (surowiec do otrzymywania kwasu siarkowego). Ona przebiega według następującego schematu:2SO2 + O2 = 2SO^3.
2
Z uwzględnieniem współczynników stojących przed cząsteczkami dwutlenku siarki i серного bezwodnika, wzór na stałą równowagi będzie wyglądać w następujący sposób:P^2 SO3/p^2 SO2 x pO2
3
Jeśli reakcja przebiega w jakimś roztworze, i ci znane molarne stężenia tych substancji i produktów, to formuła, według której oblicza się stała równowagi odwracalnej reakcji chemicznej A + B = c + D, jest w następujący sposób:Pk = [A][B]/[B][G].
4
Oblicz stałą równowagi reakcji chemicznej, stosując znaną wartość zmiany energii Gibbsa (dane te można znaleźć w chemicznych książkach). Obliczenia dokonuje się według następującego wzoru:?G = -RT lnKр, czyli lnKр = -?G/RT. Obliczając wartość logarytmu naturalnego Zł, można łatwo określić i samą wartość stałej równowagi.
5
Podczas obliczania stałych równowagi, pamiętaj, że wartość zmiany energii Gibbsa zależy tylko od końcowego i początkowego stanu systemu, a nie od etapów pośrednich. Innymi słowy, ci zupełnie obojętne, jakimi drogami uzyskano końcowe substancja z oryginalnego, zmiana energii Gibbsa nadal będzie jednym i tym samym. Dlatego też, jeśli z jakiegoś powodu nie można określić ?G dla danej reakcji, można wykonać obliczenia w zakresie reakcji (ważne jest tylko, aby w końcu doprowadziły do powstania pożądanego końcowego substancji).
logo

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.