Jak znaleźć ciśnienie pary nasyconej

Para nasycona znajduje się w dynamicznej równowadze z cieczą lub ciałem stałym, takiego samego składu chemicznego. Ciśnienie pary nasyconej zależy od innych parametrów pary: na przykład, zależność ciśnienia pary nasyconej pozwala sądzić o temperaturze wrzenia substancji.

Jak znaleźć ciśnienie pary nasyconej

Trzeba

  • – naczynie;
  • – rtęć;
  • – pipeta;
  • – woda;
  • – alkohol;
  • – rurki;
  • – eter.

Instrukcja

1
Ilość cząsteczek, odlatujących na sekundę z jednostki powierzchni cieczy zależy od temperatury tego płynu. Przy tym liczba cząsteczek, powracających z pary w ciecz, ze względu na stężenie pary i prędkości ruchu cieplnego cząsteczek. A to znaczy, że stężenie cząsteczek pary w równowadze pary i cieczy zależy od temperatury równowagi.
2
Ponieważ ciśnienie pary (w zależności od jego temperatury i koncentracji, nasuwa się wniosek: ciśnienie pary nasyconej zależy tylko od temperatury. Wraz ze wzrostem temperatury wzrasta ciśnienie pary nasyconej, a także jego gęstość, przy tym samym gęstość cieczy z powodu rozszerzalności cieplnej zmniejsza się.
3
Ciśnienie pary różnych cieczy przy tej samej temperaturze może się znacznie różnić. Upewnić się w tym pomoże przeprowadzone doświadczenie.
4
Do naczynia, w którym znajduje się rtęć, opuść kilka барометрических rurek. Fajka będzie służyć jako barometr. Słuchawkę b za pomocą pipety napełnić wodą, w słuchawkę c wprowadź alkohol, a w słuchawkę d – eter.
5
Obserwuj, co się dzieje. Tak, w słuchawce b część wody w „торричеллиевой pustce” bardzo szybko wyparuje, a pozostała część zgromadzi się nad rtęcią w postaci cieczy (jest to znak, że nad rtęcią jest nasycona para wodna).
6
Porównaj wysokość słupa rtęci w барометре z wysokości rtęci w rurkach b, c i d. Różnica między wysokością słupa rtęci w każdej z trzech rurek i wysokości słupa rtęci w барометре i będzie wskaźnikiem ciśnienia pary nasyconej tego płynu. Przeprowadzone doświadczenia dowodzą, że największym ciśnieniem w tym przypadku mają nasycone pary eteru, a najmniejszą – pary wodnej.
7
Jeśli temperatura w zamkniętym naczyniu osiąga wartości krytycznej (Tkr) dla substancji, które w nim jest, to jego gęstość cieczy i pary są takie same. W konsekwencji wzrost temperatury prowadzi do zaniku fizycznych różnic między cieczą i nasycone parą.
Należy zwrócić uwagę
Należy zachować ostrożność podczas pracy z rtęcią: ten toksyczny metal!

Porada
Wraz ze wzrostem temperatury w nasyconym pary wzrasta średnia energia kinetyczna ruchu cząsteczek, a także ich stężenie. W związku z tym wraz ze wzrostem temperatury ciśnienie pary nasyconej znacznie szybciej rośnie niż ciśnienie gazu doskonałego.

logo

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.