Jak zmierzyć rezystancję rezystora

Rezystor – jeden z najważniejszych elementów każdego obwodu elektrycznego. Jego głównym przeznaczeniem jest tworzenie pewnego oporu. Opór można zmierzyć specjalnymi przyrządami lub określenia na etykiecie, znajdujący się na obudowie opornika.

Jak zmierzyć rezystancję rezystora

Trzeba

  • — tester;
  • — kalkulator;
  • — tabele oznaczeń.

Instrukcja

1
Weź tester, który może pracować w trybie омметра. Podłącz go do kontaktów rezystora i pomiar. Ponieważ opór rezystorów bywa bardzo różne, ustawić czułość urządzenia. Jeśli tester może mierzyć tylko natężenie prądu i opór, weź źródło prądu i zmontować obwód elektryczny, włączając w niej rezystor. Po podłączeniu obwodu koniecznie kontroluj prąd, który odbywa się za nią, aby nie spowodować zwarcia. Po zmianie natężenia prądu w amperach, przełącz miernik na pomiar napięcia. Podłącz go równolegle резистору, i wyczyść stan w woltach. Następnie znajdź opór opornika, podzielenie wartości napięcia U na siłę prądu I (R=U/I). Jeśli używasz źródła prądu stałego, przy podłączeniu przyrządów
2
Jeśli rezystor kodowane, znajdź jego opór, bez uciekania się do dodatkowych operacji. Rezystory oznaczone lub cyframi, lub kombinacji cyfr z literami, lub zestaw kolorowych pasków.
3
Jeśli na rezystorze określa trzy cyfry, to dwóm pierwszym liczb określ dziesiątki i jednostki liczba, a trzecia cyfra – stopień numer 10, w której trzeba zbudować, aby uzyskać poprawną wartość. Na przykład, jeśli na rezystor naniesione numery 482, to znaczy, że jego rezystancja jest równa 48•10?=4800 Ohm.
4
Gdy na rezystor nakłada oznaczenie SMD, to dwie pierwsze cyfry są brane jako współczynnik, a litera odpowiada stopnia liczby 10, na który należy go pomnożyć. Wszystkie wartości współczynników i literowych oznaczeń bierz w tabeli oznaczenia rezystorów SMD EIA. Na rezystorze może być i czwarta litera oznaczająca klasę jego dokładności. Na przykład, jeśli rezystor ma oznaczenie 21ВF, to jego rezystancja będzie równa 162•10=1620 Ω ±1%.
5
Jeśli na rezystorze rysują kolorowe paski, użyj tabeli definicji oporu rezystora w kolorowy oznakowania. Pierwsze trzy etykiety są zgodne z cyfr, z których składa się kurs, a czwarty – stopień liczby 10, na które trzeba pomnożyć otrzymany współczynnik.
logo
Article Categories:
Nauki przyrodnicze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *