Jak zainstalować uziemienie

Uziemienie jest konieczne w celu ochrony ludzi przed porażeniem prądem elektrycznym, jeśli nagle nastąpi nagłe przebicie na obudowę tego lub innego urządzenia elektrycznego. W życiu codziennym jest ono stosowane w pralkach automatycznych, электроплитах i электронагревателях. Również uziemienie należy w wilgotnych pomieszczeniach produkcyjnych, a zwłaszcza w kraju.

Jak zainstalować uziemienie

Trzeba

  • – łopata;
  • – młot;
  • – elektrody (kątowniki stalowe);
  • – taśma metalowa;
  • – bułgarski;
  • – spawarka;
  • – электропровод.

Instrukcja

1
Wykopywać ma w pobliżu budynku trzy dołki o głębokości dwa bagnetu łopaty. Następnie zabierz się w nich elektrody za pomocą młota w taki sposób, aby prawie całkowicie weszły w ziemię. Przy tym położenie otworów względem siebie szczególnej roli nie gra, często ich kopią trójkąt lub w rzędzie. Jedyny warunek – odległość między nimi musi być nie mniejsza niż 120 cm Należy pamiętać, że istnieją również pewne wymagania techniczne, jakim powinny odpowiadać elektrody. Długość ostatnich musi być co najmniej dwóch metrów, powierzchnia przekroju – 150 kw mm, grubość ścianki – więcej 3.5 mm. jako elektrod doskonale nadają kątowniki stalowe odpowiednich rozmiarach lub metalowe rury wodociągowe.
2
Za pomocą szlifierki pokroić w wielkości metalowe paski, które będą łączyć elektrody między sobą. Wg wymagań technicznych, szerokość pasów powinna wynosić co najmniej 4 cm, a przekrój – nie mniej niż 50 kw mm. Do uszczelek metalowych łączników wykopywać ma płytkie rowki między elektrodami.
3
Przygotuj się do pracy spawarka. Umieścić go pokrojone w paski do elektrod. Należy pamiętać, że alternatywne sposoby połączenia w tym przypadku wykluczone: części muszą być wiarygodne są przyspawane do siebie. To zapewni niezawodną pracę uziemienia przez długi czas.
4
Dalej uzyskany kontur połączyć z kablami w domu za pomocą przewodów, przekrój których, zgodnie z przepisami, powinna być nie mniejsza niż 50 m. mm. Połączenie należy wykonać za pomocą śrub, które należy dołączyć przewód idący od konturu do metalowej tablicy. Istnieje również alternatywny wariant połączenia. Jeśli tarczy znajduje się zacisk pod nazwą „uziemienie”, to można „rzucić” przewody od układu bezpośrednio na niej. Ostatni wariant jest idealny dla prywatnej posesji.
Porada
Jeśli ani razu nie spotkałem się z pracami na rzecz elektryczności, to najlepiej dla ciebie będzie powierzyć instalację uziemienia profesjonalista. Jak to się mówi, „nieznajomość prawa nie zwalnia od odpowiedzialności”, więc w tym przypadku grozi porażeniem prądem elektrycznym.

logo
Article Categories:
Systemy bezpieczeństwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *