Jak wystawić fakturę

Faktura to dokument, zgodnie z którym kupujący przyjmuje VAT do odliczenia lub zwrotu z budżetu na podane przez sprzedawcę towarów, prac, usług. Prawidłowo wypełniona faktura dokumentem nie jest i nie jest rozpatrywana.

Jak wystawić fakturę

Instrukcja

1
Faktury sporządzane tylko przez podatników. Firmom, nie уплачивающим VAT, wypełnianie faktury nie trzeba. Jeśli VAT jest równa zero, faktura nadal składa się z podaniem 0% VAT w odpowiedniej rubryce.
2
Faktura jest wypełniona w 2 egzemplarzach i wystawiana jest do kupującego w ciągu 5 dni, nie licząc dnia wysyłki towarów (prac, usług).
3
W jednym egzemplarzu faktura sporządzona przez podatnika w przypadku otrzymania od kupującego przedpłaty lub zapłaty częściowej, wykonywania własnych prac budowlano-montażowych, nieodpłatnego przekazania nieruchomości, uzyskania pomocy finansowej, wystąpienia dodatnich różnic суммовых.
4
Dopuszcza się fakturowanie w połączeniu sposób – za pomocą komputera i od ręki.

Rejestracja faktur odbywa się chronologicznie od początku roku.

Kwoty na fakturach zazwyczaj podawane są w euro, chociaż dopuszcza się odzwierciedlać rozliczenia w walutach obcych i jednostkach. W tym przypadku kurs przeliczania musi znaleźć odzwierciedlenie w umowie pomiędzy kupującym a dostawcą.

5
Zgodnie z Zasadami prowadzenia dzienników ewidencji faktur, wypełniona faktura w następujący sposób. W wierszu 1 – numer i data wystawienia faktury.

W wierszu 2 – nazwa sprzedawcy zgodnie z dokumentów statutowych.

W wierszu 2a – siedziba sprzedawcy zgodnie z учредительным dokumentów

W wierszu 2b – NIP i PPC podatnika-sprzedawcę. Jeżeli sprzedaż odbywa się filią, to wyświetlana jest PPC oddziału.

6
W wierszu 3 – adres nadawcy. Jeśli sprzedawca i nadawca – jedna osoba, w tym wierszu jest napisane „on”. Podczas wykonywania robót lub świadczenie usług w wierszu stawia się myślnik.

W wierszu 4 – nazwa odbiorcy (kupującego)zgodnie z учредительным dokumentów i adres albo nazwę i adres oddziału, jeżeli wysyłka towaru odbywa się odrębnej jednostki organizacyjnej.

W wierszu 5 – numer i datę sporządzenia bankowego zlecenia płatniczego lub paragonu, do którego dołączana jest faktura i dla których uzyskano przedpłata za towar, pracy lub usługi. W przeciwnym razie stawia się myślnik.

7
W wierszu 6 – nazwa nabywcy zgodnie z dokumentów statutowych.

W wierszu 6a – jego lokalizacja według учредительным dokumentów.

W wierszu 6b NIP i PPC klienta-podatnika.

8
W kolumnie 1 – handlowa w języku rosyjskim dostarczanych towarów, robót lub usług.

W rubryce 2 – jednostka miary towaru (w innych przypadkach – jeśli można ją określić)

W rubryce 3 – łączna ilość towarów, prac lub usług, odpowiednio jednostce.

W rubryce 4 – cena towaru jednostkowa bez podatku VAT. W przypadku stosowania partnerstwa publiczno cen regulowanych, w tym kwotę podatku – VAT.

W rubryce 5 – kwota w odniesieniu do towarów, prac lub usług bez podatku VAT. Jeśli po jednej faktury odbywa się kilka różnych towarów, ta rubryka nie jest wypełnione.

9
Kolumna 6 – kwota podatku akcyzowego dla usunięte towarów lub nie jest wypełnione.

W rubryce 7 – % stawka podatku

Kolumna 8 – kwota podatku VAT, выставляемая nabywcy, zgodnie z % stawki podatku.

Kolumna 10 – kwota w odniesieniu do towarów, prac lub usług z VAT

W kolumnie 11 – numer deklaracji celnej. Pojawia się przy wykonywaniu transakcji importowych. Jeżeli towary produkcji rosyjskiej, w rubryce umieszcza się symbol.

10
Faktura podpisuje dyrektor i główny księgowy firmy-sprzedawcy z obowiązkową transkrypcją podpisu. W przypadku braku takowych podpis i deszyfrowanie podpisu sprawują osoby posiadające pełnomocnictwo od organizacji i przypisanych na zlecenie organizacji.
logo
Kategoria:
Podatki

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.