Na przedszkolnym i wczesnym wieku szkolnym dzieci przechodzą fazy psychicznego i umysłowego rozwoju, wraz z wielkim zainteresowaniem do poznania świata zewnętrznego. I starają się zaspokoić swoją ciekawość w formie pytań do rodziców o urządzeniu świata. I matka z ojcem powinny być w stanie wyjaśnić dziecku istotę różnych zjawisk przyrody, np. tęczy.
Trzeba
- – arkusz papieru;
- – flamastry lub farby.
Instrukcja
1
Dostosuj swoją opowieść do wieku i poziomu rozwoju dziecka. Na przykład, любознательному третьекласснику można powiedzieć więcej o fizycznej naturze zjawiska na dostępnym mu poziomie, podczas gdy czteroletni raczej nie przyjmie tę informację.
2
Opowiedz dziecku o warunkach pogodowych, poprzedzających pojawienie się tego optycznego efektu. Wyjaśnij, że tęcza pojawia się po deszczu. Skontaktuj się z obserwacji dziecka, na przykład, zapytać, czy dostrzegł, że po deszczu powietrze jest wilgotne. Za jego zgodą wyjaśnij, że dzieje się tak z powodu tego, że w powietrzu w tym czasie bardzo dużo maleńkich kropel wody.
3
W następnym etapie, gdy wyjaśnienia прибегните do rysunku. Przelej na kartce papieru wodnistego kroplę, na którą pada promień światła i wyjaśnij, że światło, odbijając się w niej, daje jej jeden z kolorów. Dalej narysować tęczę i powiedz, że te kolorowe paski – to odbicie promieni słonecznych w małych kroplach wody. Można również dodać, że tęczę nie można dotknąć, to tylko światło.
4
Dziecko starsze opowiedz o różnych sytuacjach, w których może pojawić się tęcza. Na przykład, jego zainteresowanie może powodować to, że tęczę u wodospadu można zobaczyć bardzo często, z powodu tych samych małych kropelek wody, które nasycone powietrze. Również dzielić się z nim informacjami o tym, że tęczę można zobaczyć nawet w zimie. To zdarza się bardzo rzadko, ale w silne mrozy światło może zacząć odbijać się w małych kryształach, wiszących w powietrzu. I w rezultacie wyjdzie tęcza w kształcie kuli – halo.
Porada
Jeśli sami nie pamiętacie szkolny kurs optyki, przed rozmową z dzieckiem przeczytaj odpowiedni artykuł w poradniku lub encyklopedii. Młodszym uczniom nie musi przedstawiać w szczegółach załamanie światła, ale przy wyjaśnianiu lepiej samemu jasno zrozumieć istotę zjawiska.
Kategoria:
Popularne