Jak wybrać przekrój

W przypadku wymiany instalacji elektrycznej lub podłączenia nowych linii należy wybrać optymalny przekrój kabla. Właściwy dobór zapewnia płynną pracę i niezawodność systemu, a także bezpieczeństwa pożarowego domu.

Jak wybrać przekrój

Trzeba

  • – obliczanie poboru mocy urządzeń;
  • – znajomość charakterystyki wyłącznika, ochronnych, bezpieczników itp.

Instrukcja

1
Przy małych wartościach prądu bierz kabel o przekroju co najmniej 1 mm2 (dla miedzi) lub 2 mm2 (do żyły aluminiowej).
2
Przy dużych prądach przekrój przewodu wybrać na dołączanej mocy. Najpierw oblicz, urządzenie jakiej mocy będzie podłączony. Wymagania urządzenia można zobaczyć w dokumentach lub instrukcje do stosowania.
3
Jeśli chcesz obliczyć przekrój dla całego pokoju lub domu, oblicz wszystkie urządzenia, które są wewnątrz i na które planuje się kupić. Około ocenić, ile sprzętu można włączyć jednocześnie w najbardziej pracowity dzień (np. w nowy rok lub na weselu). Pomnożyć przez całkowitą obciążenie współczynnik równoczesności, na przykład, na 70%.
4
Na podstawie obliczeń mocy, zgodnie z którym obciążenie w 1 kw wymaga 1,57 mm2 przekroju, высчитайте wartości przekrojów dla danego przewodu. Na przykład, dla przewodu aluminiowego ta wartość będzie równa 5, A na mm2, a dla miedzi – 8 A na mm2.
5
Za pomocą otrzymaną wartość, oblicz przekrój przewodu do urządzenia. Na przykład, jeśli chcesz zainstalować podgrzewacz wody 5 kw, przewód należy wybrać tak, aby był on zaprojektowany nie mniej niż 25 A. w Ten sposób, można wybrać drut miedziany o przekroju nie mniej niż 3,2 mm2.
6
Należy pamiętać, że dla przewodów aluminiowych przekrój należy wybrać wyższe, ponieważ ich przewodność wynosi około 62% w porównaniu z miedzi. Na przykład, jeśli obliczyli, że do wymaganego obciążenia, nadaje się przewód o przekroju 2,5 mm2, to aluminiowy przewód nie powinien być mniejszy niż 4 mm2, a czerwonego przewodu 4 mm2 odpowiada шестимиллиметровый aluminiowy przewód.
7
Jeśli to możliwe, zawsze należy wybrać kabel o większym przekroju niż wyszło z wyrachowania. Nie można z góry przewidzieć, nagle zdecydujesz się podłączyć coś jeszcze. Nie zapomnij sprawdzić, czy jest zgodne przekrój pomiarowy z maksymalnej rzeczywistej obciążeniem, z prądem wyłącznika lub ochronnych bezpieczników znajdujących się zazwyczaj obok licznika.
logo

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.