W języku polskim rzeczowniki zmieniają się nie tylko w liczbie, ale i, w przeciwieństwie do wielu języków obcych, zmieniają się według liczby. W sumie jest ich sześć, rzeczownik, wyrażona w tym lub innym przypadek, odpowiada na różnego pytanie.
Instrukcja
1
Przeczytaj tekst. Wskaż w nim podmiot. Ono jest głównym członkiem oferty i odpowiada na pytanie „kto?” lub „co?”. Jeśli jako nadający występuje rzeczownik, a nie, na przykład, zaimek, to musi być wyrażona w mianowniku. Na przykład, w zdaniu „pies wzięła ślad lisy” rzeczownik „pies”, używane w mianowniku i jest podmiotem.
2
Zadaj pytanie pomocnicze do reszty rzeczownika w zdaniu. Zacznij od pytania „kogo?”, „czego?”, za pomocą których można określić, czy wyraża rzeczownik w dopełniaczu. W zdaniu „w sklepie nie było jabłek” tym słowem jest „jabłek”.
3
Określ, czy słowo w дательном przypadek, do tego zadaj pytanie „komu?”, „czemu?”. Na przykład, w zdaniu „on oddał zeszyt nauczyciela” rzeczownik „nauczyciel” wyraża w дательном przypadek.
4
Nie należy mylić biernik równy mianownikowi, choć obaj odpowiadają na pytanie „co?” dla obiektów nieożywionych. Sprawdź sobie pytanie „kogo?”. Ponadto, rzeczownik w biernik przypadek zawsze pełni funkcję dopełnienia w zdaniu. W zdaniu „on dał mi pilot od telewizora” podmiotem jest zaimek „on”, a na dodatek w biernik przypadek słowo „pilot”.
5
Jeśli rzeczownik odpowiada na pytanie „kim?” lub „co?” i może być używany ze słowem „zadowolony …”, to znaczy, że ma творительный przypadka. Na przykład, w zdaniu „piosenka napisana przez nieznanego autora” w tym przypadek wzięto ostatnie słowo.
6
Zadaj pytanie „kto?” lub „co?” lub użyj pomocnicze słowo „myśleć o …”. Rzeczownik w zdaniu odpowiada na to pytanie, ma предложный przypadka i, jak zwykle, warto po przyimka „o” lub „w”. Na przykład, „chłopiec powiedział babci o zajęciach w szkole”. Предложный przypadka w tym zdaniu jest słowo „zajęciach”. Jest ono używane z pretekstem.
Kategoria:
Językoznawstwo