Jak odróżnić przysłowia od powiedzeń

Przysłowia i powiedzenia – specjalny gatunek twórczości ludowej, doświadczenie pokoleń, zdobyte w ciągu wielu wieków i nie jest zależny od polityki, gospodarki, mody lub epoki. To bezcenne dziedzictwo wszystkich narodów, передававшееся z ust do ust. Przysłowia i powiedzenia są bardzo podobne, ale są między nimi pewne różnice.

Jak odróżnić przysłowia od powiedzeń

Instrukcja

1
Wielki encyklopedyczny słownik definiuje przysłowie jak афористически zwięzłe, obrazowe, gramatycznie i logicznie kompletne powiedzenie z budujące znaczenie w rytmicznie formie zorganizowanej. Przysłowia zawierają podstawowe prawdy, generalizują różne życiowe zjawiska, radzą: „Dobro, robić potajemnie, оплатится wyraźnie” (przysłowie japońskie). Można je nazwać wzorami życia: odpowiadają na wiele pytań, ostrzegają o skutkach, wyjaśniają, dlaczego stało się tak, a nie inaczej, pocieszają: „Cierpliwość – najlepszy patch do wszystkich ran” (przysłowie angielskie). Przysłowia uczą się pokonywać trudności, doradzają, ostrzegają, zachęcają dobroć, uczciwość, odwaga, pracowitość, potępiają egoizm, zazdrość, lenistwo.
2
Powiedzenie – krótki taka przenośnia, metafora, trafnie określający zjawiska życiowe, ale pozbawiony поучительного sensu. To graficzne użyte wyrażenie, mająca emocjonalną ocenę i służy w większym stopniu do przekazywania uczuć „Ani вздумать, ani взгадать, ani piórem opisać”. Powiedzenie nie nazywa rzeczy i nie договаривает, ale nawiązuje do nich. Ona używa się w zdaniach w celu nadania artystycznego malowania sytuacji, rzeczy i fakty.
3
Odróżnić przysłowia od ofertę, zawierającą pouczająca sens: „Tego zdrowia nie wie, kto jest chory nie ma” (rosyjskie przysłowie), a powiedzenie – w toku połączenie słów, nie ma dydaktycznej wartości: o wilku mowa, jak z gęsi woda, siedem piątków w tygodniu;- zwróć uwagę na strukturę wypowiedzi: pierwsza część przysłowia wskazuje na pozycji wyjściowej, druga zawiera nauczanie, mająca назидательный sens i praktyczne zastosowanie w sytuacji życiowej: „Kto krzyczy na kobietę, zapomina o swoją matkę” (korona przysłowie), a powiedzenie tylko stwierdza jakiś fakt lub zjawisko bez instrukcji i wniosków: „Oto ci, babciu, i Juriew dzień”.
logo
Kategoria:
Językoznawstwo

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.