Jak ustalić, biernik czy dopełniacz

Rzeczownik w języku polskim ma gramatycznej kategorii przypadka, przedstawionych w sześciu postaciach. Wszystkie przypadki wykonują poszczególne funkcje w zdaniu i charakteryzują się specjalnymi zakończeń. Jednak niektóre formy, na przykład, dopełniacz, celownik i biernik, trudno rozróżnić zewnętrznych znaków.

Jak ustalić, biernik czy dopełniacz

Instrukcja

1
Określ, jest analizujący rzeczownik ożywione lub nieożywione. Animate rzeczownik w dopełniaczu i przypadek biernik odpowiada na kluczowe pytanie „kogo?”. Ożywiony rzeczownik odpowiada w dopełniaczu na pytanie „co?”, a w biernik – na pytanie „co?”, zbiegło się z pytaniem słowem do именительному падежу.
2
Sprawdź rzeczownik na zgodność z określonymi słowami. W dopełniaczu liczby rzeczownik łączy się ze słowem „nie”. Na przykład, „No co?” – „Krzesła” lub „Nie” kogo?” –”Ucznia”. Biernik podjęta sprawdzanie kompatybilności z czasownikiem w pierwszej osobie, liczbie pojedynczej i czasie teraźniejszym: „widzę”, „wiem”, „kocham”. Na przykład: „Widzę, że?” – „Krzesło” lub „Widzę kogo?” – „Ucznia”. Na tym przykładzie można zauważyć, że formy biernika i nadrzędnej przypadki u ożywionych rzeczowników rodzaju męskiego II deklinacji pasują.
3
Podstawiając zamiast animować rzeczownik rodzaju męskiego II deklinacji, każde słowo I deklinacji. Na przykład, „Nie ma kogo?” – „Student” lub „Widzę kogo?” – „Uczennicę”. U I spadek łatwo określić końcówkę-s do nadrzędnej i -u dla biernika.
4
Wymień rzeczownik w liczbie mnogiej rzeczowniki nieożywione w tej samej formie i rozliczają przypadka przez analogię. Na przykład, „Wiem (kogo?) ludzi” zamień na „Wiem (co?) nazwy”. „Imiona” – to biernik liczby mnogiej. Przykład z родительным падежом: „Wiem adresu (kogo?) przyjaciół” zamień na „Wiem adresu (czego?) instytucji”. „Agencje” – dopełniacz liczby mnogiej.
5
Definiowanie падежную formularz несклоняемых rzeczowników, np. „kawa”, „suflet”, „płaszcz”, w kluczowych kwestiach. W celu zidentyfikowania przypadka tych słów w sprawach, zmień je na dowolny rzeczownik I spadki.
logo
Kategoria:
Językoznawstwo

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.