Mikroskop jest to przyrząd, przeznaczony do powiększania zdjęć, a także do pomiaru obiektów lub części, słabo widoczne lub w ogóle niewidoczne gołym okiem. Aby zrobić to dobrze, musisz znać stopień powiększenia mikroskopu.
Instrukcja
1
Mikroskop składa się z podstawowych elementów: okularu i obiektywu. Są one zamocowane w ruchomej tubusie, który mocuje się na metalowe podłoże. Na tej samej podstawie znajduje się stolik. Również w nowoczesne mikroskopy najczęściej jest oświetlenie, system, który pozwala lepiej rozważyć przedmiot badany.
2
Obiektyw – jest to urządzenie optyczne, które wyświetla obraz na płaszczyznę. Jest on odpowiedzialny za użyteczne powiększenie obiektu. Najczęściej obiektyw składa się z kilku soczewek. Powiększenie obiektywu jest w przybliżeniu równy stosunkowi długości optycznej mikroskopu do głównego ogniskowej f o. obiektywu. Wzrost jest zawsze oznaczony na obiektywie cyframi. Najczęściej używane obiektywy w opanowaniu programu nauczania – x8 i х40.
3
Okular – to część mikroskopu, która jest skierowana do oka. Jest on przeznaczony do kontroli z pewnym wzrostem obrazu, który daje obiektyw. Okular może składać się z dwóch lub trzech soczewek. Okulary nie pomagają ujawnić nowe szczegóły struktury badanego obiektu, i w tym zakresie ich wzrost nie ma sensu. Powiększenie okularu można znaleźć tak samo, jak i wzrost każdej z celownikiem. Jest równa stosunku najlepszego widzenia (co stanowi 25 cm) do głównego ogniskowej okularu (f ok.). Najczęściej są używane okulary ze wzrostem 7, 10, 15. Jest ono oznaczone cyframi na samym окуляре.
4
W celu znalezienia zoomu optycznego konieczne jest również wielkość ?. To optyczna długość mikroskopu, która jest równa długości między wewnętrznymi ostrość obiektywu i okularu.
5
Na podstawie struktury mikroskopu, staje się jasne, że badany obiekt znajduje się za podwójną ogniskową po drugiej stronie obiektywu. W ten sposób, określić, powiększenie mikroskopu można, znając powiększenie obiektywu i okularu. Ono będzie równa ich iloczynowi (N=?*25/ f o.* f ok.).
Kategoria:
Nauki przyrodnicze