Jak sprawdzić właściwości procesora

Procesor – mały układ scalony, znajdująca się na płycie głównej. Wykonuje matematyczne i logiczne obliczenia, zapewniając pracę programów. Wydajność procesorów nowoczesnych komputerów osobistych zależy od szybkości, pamięci cache, ilości rdzeni i tranzystorów.

Jak sprawdzić właściwości procesora

Trzeba

  • Komputer, program CPU-Z

Instrukcja

1
Szczegółowe specyfikacje procesora może pokazać darmowy program CPU-Z. Pobierz najnowszą wersję c oficjalnej strony internetowej. Zainstaluj program na komputerze i uruchom go.
2
Program posiada kilka zakładek, w których wyświetlane są różne parametry sprzętu komputera. Aby dowiedzieć się główne cechy procesora otwórz zakładkę CPU.
3
Podstawowe cechy konstrukcyjne procesora połączone w bloku Processor. W jego polu Name pojawia się producent procesora i jego nazwę. Pole Code Name informuje nazwa kodowa rodziny cpu to mu operatorem. Nazwa kodowa może podpowiedzieć ci cechy jego architektury i urządzenia.
4
Aby dowiedzieć się gniazdo procesora, który musi mieć płyta główna, aby go zainstalować – zobacz polu Package, również znajdujące się w jednostce Processor.
5
Rozmiar tranzystorów cpu znajduje się w polu Technology. Im mniejszy rozmiar tranzystorów, tym mniej procesor zużywa energii i wydziela ciepła podczas pracy.
6
Aby dowiedzieć się, jakie technologie akceleracji sprzętowej obsługuje procesor – zobacz polu Instructions.
7
Aby dowiedzieć się częstotliwość taktowania zegara, na którym pracuje procesor, spójrz polu Core Speed położone w bloku Clocks. Również w tym bloku znajduje się pole Mnożnik, który wyświetla aktualną wartość mnożnika procesora i pole Rated FSB, która pokazuje częstotliwość taktowania magistrali FSB, łączącą procesor z kontrolerem pamięci ram.
8
Aby dowiedzieć się wymiary warstwowych pamięci podręcznej procesora, spójrz wartości bloku Cache. W polach podane są wymiary pamięci podręcznej pierwszego poziomu dla danych i kodu maszynowego, a także rozmiar pamięci podręcznej drugiego poziomu.
9
Aby dowiedzieć się ilość rdzeni procesora, spójrz wartość pola Cores. Obok niego znajduje się pole Threads przedstawiające liczbę wątków, które mogą być wykonywane równolegle na jednym rdzeniu.
logo
Article Categories:
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *