Jak sporządzić analizę wiersza

Poezja – to szczególna budowa mowy, maksymalnie wciśnięty i podkreślone emocjonalna obszar myśli artystycznej. W poemacie wiele specyficznych elementów: rytmiczna organizacja, wierszyk, szczególna intonacja i wyraziste środki. Analiza tych elementów jest analizą wiersza.

Jak sporządzić analizę wiersza

Instrukcja

1
Określ gatunek analizowanego wiersza. W gatunku tekstach łączy motyw z metrycznymi i środkami stylistycznymi, a także wyraźny emocjonalny (oda – zachwyt, sielanka – emocje, elegia – smutek, satyra – gorycz).
2
Dla każdego gatunku spełniają swoje tematy. Do ody to religijne, rewolucyjne, państwowe; dla elegia – miłość, śmierć, przemijanie życia, natura.
3
Definiując gatunek poematu, sprawdź jego rozmiar. Wiersze, podobnie jak muzyka, mają ритмику i rozmiar. Jest to naprzemienne silnych lub perkusji sylab i słabych (nieakcentowanych).
4
W poezji rosyjskiej istnieje pięć głównych wymiarów: хорей, w którym przeplatają się klucz i nieakcentowane sylaby: ямб – z przeplotem wiercenia i udarowego; дактиль (klucz, nieakcentowane, nieakcentowane); амфибрахий (nieakcentowane, klucz, nieakcentowane) i анапест (nieakcentowane, nieakcentowane, klucz).
5
Następnie zdefiniuj wierszyk wiersze. Ona jest środkiem łączności linii między sobą i jest dokładną (później groźnie), niedokładne (topniejąca – веющая), bogaty (mocno – pilnie) i słabej (wieczny – przeciwny).
6
Ponadto, w zależności od lokalizacji akcentu, rymy są podzielone na męskie, z akcentem na ostatniej sylabie (pełna – dna), damskie, w których uderzenia jest przedostatnią sylabę (zasad kazał) i дактилическими (zakuty – zaczarowana).
7
Wiersze zazwyczaj łączą się w swoisty „poetycki akapit lub wiersz. W jej linie są w określonej kolejności. Na przykład, аавв – łaźnia parowa рифмовка, авав – krzyżowa, abba – ring. To schematy катренов lub четверостиший wiersze.
8
Rytmiczna struktura wierszy postrzegane przy ich powtarzaniu. Do fonetycznego poziomie dużą rolę odgrywają efekty powtórki: ассонансы lub powtórzenia dźwięków samogłosek i аллитерации – powtórki spółgłosek. W poezji są экспрессивны i zyskują znaczenie i wartość estetyczna. Często wykonują изобразительную funkcję, którą nazywają звукописью. Na przykład, „Grzmot huczy” u Gorkiego, „Szelest sitowia” u Бальмонта.
9
Podsumowując, wskaż w wierszu ścieżki i kształty: epitety, metafory, porównania, hiperboli. Określ ich rolę w tworzeniu obrazu i wcieleniu tematy i pomysły.
Należy zwrócić uwagę
Analizując wiersz, należy określić następujące:

a) gatunek;
b) rozmiar;
c) rodzaj rymów i rymowania;
d) obecność powtórzeń audio i ich rola;
e) ścieżki i kształty.

Porada
Przy ustalaniu wysokości, aby uniknąć zamieszania i niepewności, trzeba analizować nie jedną, a kilka linijek wiersza.

logo
Kategoria:
Szkoły

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.