Jak przeprowadzić rozmowę przez telefon

Telefoniczne rozmowy kwalifikacyjnej, na pewno przegrywa w obiektywizmu osobistej komunikacji. U нанимающей strony nie ma możliwości ocenić wygląd człowieka, jego sposób się ubierać i zachowywać. Jednak, są i zalety: rozmowa będzie znacznie krótszy, a ponadto nie wymaga „odrywać” człowieka od spraw – kandydatka na stanowisko może przejść podobny sondaż nie wychodząc z domu.

Jak przeprowadzić rozmowę przez telefon

Trzeba

  • – własne cv;
  • – klamka;
  • – notatnik;
  • – podstawowy pakiet dokumentów (paszport, legitymację emeryta);
  • – dostęp do internetu (opcjonalnie).

Instrukcja

1
Przygotuj się na rozmowę. To nie znaczy, że trzeba stale znajdować się w pobliżu telefonu – wręcz przeciwnie, zbyt szybką odpowiedź może nieco zmylić rozmówcę. Pomyśl o tym, aby podczas rozmowy nikt cię nie zaczepiał i pod ręką było wszystko, co może być potrzebne (podano w odpowiednim polu w pobliżu:). Na pewno, o tym powinien myśleć pracodawca, który, między innymi, będzie główną stroną w rozmowie i musi zaplanować jej przebieg.
2
Trzymaj się zasad komunikacji biznesowej. Ponieważ kontakt osobisty nie oznacza, ocenić można na jedynego kryterium – głosu i sposób mówienia. Nie spiesz się, wyraźnie wypowiada słowa i proszę formułować myśli, zanim zaczniesz mówić. Rozwiń leksykon: zamiast zwykłego „tak”, można powiedzieć „oczywiście”, a „wtedy” zastępuje się wyrazami „w takim razie”. Podobna, częściowo arystokratyczna, sposób rozmowy stworzy o tobie wrażenie poważnego, oczytanego i działalności człowieka.
3
Pracodawcy, mimo, że on jest wiodącą stroną, warto zadbać o komfort rozmówcy. Upewnij się, że ma czas na rozmowy i że nadal jest zainteresowany w tej pracy. Wbrew pozorom, jeśli zdecydujesz, że pracownik nie pasuje, należy poinformować go o tym: streszczenie wyrażenie „odezwiemy się” pozostawia człowieka w stanie oczekiwania i niepewności.
4
Staraj się przewidzieć pytania, które trzeba będzie zadawać. Przede wszystkim takie mogą być związane z kontrowersyjne momenty w cv (nie określono powód odejścia z ostatniego miejsca pracy; nie określono pożądany wynagrodzenie). W drugiej kolejności, pracodawca może sprawdzić swoje kwalifikacje (na przykład, wyjaśnić, jakimi językami programowania, które posiadasz i na jakim poziomie). Ponadto, miej pod ręką swój plan na najbliższe kilka dni: jeśli chcesz wyznaczyć osobiste spotkanie, szybko zorientujecie się, w jakim czasie to lepiej zrobić.
logo
Article Categories:
Poszukiwanie pracy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *