Przejście na uproszczony system opodatkowania dla przedsiębiorcy oznacza zwolnienie z zapłaty kilka rodzajów podatków. To niech trochę, ale podnosi jego dochód. Ale zwolnienie od podatku od wartości dodanej nie zawsze gra na rękę takim przedsiębiorcom: aby zapisać swoich klientów, korzystających z ogólnego systemu (udogodnień głównej), muszą wystawiać faktury z wydzieleniem VAT.
Instrukcja
1
Wyobraź sobie sytuację, że kupujący na udogodnień głównej wybiera między tobą a twoim przeciwnikiem. Przy równej wartości produktów lub usług wybierze konkurenta, bo z zakupionego u niego produktu będzie on w stanie uzyskać odliczenie podatku. Kodeks podatkowy zezwala na wystawianie faktur organizacją, применяющей УСН, ale z pewnymi zastrzeżeniami. W punktach 2 i 5 artykułu 346.11 ordynacji podatkowej mówi, że podatek od wartości dodanej płacony jest takimi organizacjami, tylko w 2 przypadkach: przy przywozie towarów z za granicy i podczas wykonywania obowiązków agenta podatkowego.
2
W Liście УФНС w Moskwie nr 19-11/48885 z 08.07.2005 r. wyjaśniono następujący: osoba zobowiązana do zapłaty VAT do budżetu, nie ma prawa wystawiać faktury za włączanie podatku od wartości dodanej. Poniżej w dokumencie jest mowa o tym, że to jest nadal możliwe, ale z pewnymi konsekwencjami podatkowymi.
3
Jakie są konsekwencje podatkowe? Po pierwsze, to powstanie obowiązku zapłaty podatku VAT z podaniem deklaracji na ten podatek; po drugie, kwotę podatku trzeba włączyć w dochody, ale nie można włączyć w koszty, a po trzecie, u swojego kontrahenta może wystąpić problem z uzyskaniem prawa do odliczenia VAT. Zresztą, w trzecim przypadku sądy w przeważającej części, stają na stronę przedsiębiorcy, a nie urząd skarbowy.
4
Zapłata НДСОбязанность zapłaty podatku VAT powstaje dopiero po określeniu go na fakturze. Jeśli jest zaznaczony tylko w dokumentach rozliczeniowych, a w fakturze nie, to nie są zobowiązane do zapłaty tego podatku do budżetu. Niestety, uzyskać odliczenie „упрощенец” nie jest w stanie, a to oznacza, że w każdym przypadku traci zapłaconej kwoty podatku.
5
Terminy уплатыПо punkt 4 artykułu 174 kodeksu Podatkowego, w przypadku wystąpienia obowiązku zapłaty podatku VAT, jego spłata odbywa się na koniec okresu rozliczeniowego nie później niż do 20 dnia następnego po nim okresu. Za opóźnienia w płatności skarbowy ma prawo wypisać mandat i naliczyć odsetki.
Kategoria:
Podatki