Jak otworzyć dysk nieczytelny

Chyba każdy, kto przechowuje żadnych informacji na dyskach, prędzej czy później do czynienia z takim problemem, gdy komputer nie może otworzyć je z powodu licznych zadrapań i innych uszkodzeń. Często takie dyski od razu idą do kosza, jednak nie warto się spieszyć, można spróbować odzyskać utracone informacje i zastąpić ją na inny nośnik. Aby to zrobić pomogą ci kilka prostych sposobów.

Jak otworzyć dysk nieczytelny

Trzeba

  • – uszkodzony dysk;
  • – bawełniana lub jedwabna tkanina;
  • – specjalne antyseptyczne chusteczki;
  • – miękka tkanina i detergent.

Instrukcja

1
Najpierw sprawdź, czy twój napęd w ogóle otworzyć i przeczytać wykryty dysk. Jeśli nie, to nie warto od razu popadać w panikę, sprawdź ten dysk na innym komputerze. Dalej sprawdź nośnik pod kątem uszkodzeń w postaci rys. Odkrywając na dysku pęknięcia, odpryski lub inne poważne uszkodzenie nie próbuj otwierać go na komputerze. W przeciwnym razie z powodu prędkości odwijania może po prostu pęknąć w napędzie, i u ciebie pojawi się jeszcze jeden problem w postaci odłamków, które potem trzeba będzie wyodrębnić z napędu.
2
Jeśli komputer wykrył dysk, ale nie otwiera go, spróbuj uciec się do pomocy specjalnych programów, takich jak BadCopy lub SuperCopy. Ale należy pamiętać, że mogą one przepuszczać uszkodzone sektory dysku. Właściwość ta pomaga podczas odtwarzania audio i plików wideo. Co do gier, to tutaj ta metoda jest nieskuteczna.
3
Spróbuj wypolerować nośnik za pomocą bawełnianej lub jedwabnej tkaniny. Należy to zrobić w kierunku od środka płyty do jej krawędzi, ale w żadnym wypadku nie w kółko. Staraj się wszystko robić bardzo delikatnie, aby nie uszkodzić dysk i jeszcze więcej. Zamiast tkaniny można użyć specjalne ściereczki antystatyczne, które są sprzedawane w każdym sklepie komputerowym.
4
Jeszcze jeden nietypowy sposób – umieścić uszkodzony dysk na pół godziny do zamrażarki, wstępnie zawinięte w woreczek foliowy, który zapobiega przedostawaniu się katastrofalne wilgoci. Schłodzone w ten sposób nośnik będzie się dłużej nagrzewać i w tym czasie napęd zdąży odczytać z niego wszystkie potrzebne informacje. Jednak należy uważać, aby nie prześwietlić dysk w lodówce, inaczej stanie się kruche, co w konsekwencji doprowadzi do jego uszkodzenia.
5
Aby otworzyć dysk nieczytelny, należy wytrzeć go miękką ściereczką i łagodnym środkiem do mycia. To pomoże oczyścić dysk od śladów palców lub plam. Po tym zabiegu poczekaj, aż dysk całkowicie wyschnie.
Należy zwrócić uwagę
Kategorycznie nie wolno używać do czyszczenia felg aceton lub benzyna.

logo
Kategoria:
Naprawa i serwis

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.