Jak określić wydajność skraplacza

Istnieją dwa główne rodzaje problemów kondensatorów: zerwany i podział. Poza tym, podział może być częściowym (wtedy nazywa się wyciekiem) albo wystąpić tylko przy określonym napięciu). Również kondensator może stracić pojemność, albo ma może wzrosnąć efektywna rezystancja szeregowa.

Jak określić wydajność skraplacza

Instrukcja

1
Każdy kondensator sprawdzać w pełni słabego postaci, przy czym oba jego wyjścia muszą być odłączone od innych obwodów. Nieprzestrzeganie tych zaleceń grozi электротравмой i uszkodzeniem sprzętu.
2
Podłącz do skraplacza ptc (do są – w odpowiedniej polaryzacji). Najpierw przez urządzenie musi iść prąd, ale po naładowaniu powinien się skończyć. U kondensatorów o małej pojemności zmienia się tak szybko, że ptc nie zdąży zareagować. Pomoże palców bateria, połączona szeregowo z słuchawkami. Taka próbkę należy podłączyć do skraplacza kilka razy. Jeśli usłyszysz kliknięcie tylko przy pierwszym podłączeniu, urządzenie jest sprawny. Jeśli prąd nadal płynie, ma miejsce podział, a jeżeli się nie dzieje nawet ładowanie – zerwany.
3
Do identyfikacji zmiennych przebić, co przejawia się tylko przy roboczym napięciu, ułóż łańcuch ze źródła napięcia równego pulpitu do skraplacza, миллиамперметра i obciążenia, ograniczających prąd do bezpiecznej wartości. Kondensator elektrolityczny należy podłączać również w prawidłowej polaryzacji. Prąd musi najpierw powstać, a potem szybko zmniejszyć do zera. Wyłączając napięcie, rozładuj kondensator.
4
Na wyciek kondensator sprawdzać, pozostaw go do napięcia roboczego, a następnie odłączenie od źródła zasilania. Po jakimś czasie sprawdź napięcie na skraplaczu woltomierzem. Kondensator elektrolityczny musi trzymać poziom naładowania co najmniej pół godziny, a każdy inny – przynajmniej kilka godzin. Po sprawdzeniu rozładuj składnik.
5
Sprawdzanie pojemności należy wykonywać przy pomocy suwnicy urządzenia. Wybierz taki limit, na którym podczas obracania pokrętła mostu dźwięk znika. Znajdź położenie kursora, w którym dźwięk znika całkowicie, i przeczytaj wartość pojemności w skali. Porównaj ją z nominalnej.
6
W celu sprawdzenia odpowiednik szeregowego oporu użyj generator pracujący na takiej częstotliwości, przy której opór pojemnościowy można pominąć. Generator musi produkować sinusoidalny napięcie, aby миллиамперметр i woltomierz ac pracowali być może z mniejszym błędem. Podziel się wskazania woltomierza na stan миллиамперметра (wstępnie przetłumaczone w systemie SI), a otrzymasz równowartość szeregowa rezystancja kondensatora w omach. Im jest mniejsze, tym lepiej.
Należy zwrócić uwagę
Nie dotykaj obwodów znajdujących się pod napięciem, a także wniosków naładowanego kondensatora. Do jego rozładowania stosować nie zworkę, a obciążenie ograniczającą prąd rozładowania do bezpiecznej wartości.

logo

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.