Jak określić procent tłuszczu

Każdy człowiek jest ściśle indywidualny, to samo odnosi się do cech jego budowy ciała, która zależy od masy czynników: dziedzicznej predyspozycji, przebytych chorób, szybkości przemiany materii, trybu życia i pracy, uprawianie niektórych sportów. Jak sprawdzić zawartość tłuszczu w organizmie danej osoby?

Jak określić procent tłuszczu

Instrukcja

1
Skorzystaj ze specjalnych tabel, na podstawie których oblicza się zawartość tłuszczu z uwzględnieniem płci, masy ciała i wieku, miejsca edukacji fałdy i jej grubości. Do tego взвесьтесь, zmierzyć grubość fałdy tłuszczu (najlepiej, jeśli jej измерите nie samodzielnie, a przy pomocy drugiej osoby). Porównując wyniki, ocenić wynik.
2
Określ procentową zawartość tłuszczu w organizmie przy pomocy specjalnego kalkulatora. Do tego zmierz waga, obwód talii. Wprowadź dane, a otrzymasz wynik.
3
Skorzystaj specjalnymi ciężarkami, które oprócz masy ciała człowieka pokazują procentową zawartość tłuszczu w organizmie.
4
Oblicz wskaźnik ten według następującego wzoru: M/H^2, gdzie M – masa ciała (w kilogramach), a N – wzrost (w metrach). Na przykład, przy wzroście 180 cm ważysz 80 kg. za Pomocą wzoru, otrzymasz: 80/1,8^2 = 24,69. Wynik trochę mniej 24,7 dlatego, zawartość tłuszczu w organizmie nie przekracza normy. A gdyby przekroczył wartość 24,7, to oznaczałoby, że masz nadwagę. Łatwo zrozumieć, że im więcej byłby wynik (przy tym samym wzroście 180 cm), tym więcej tłuszczu zawiera w organizmie człowieka.
5
Istnieje jeszcze jedna formuła ustalania procentu tłuszczu w organizmie. Do jej obliczenia zmierzyć biust do najniższego punktu. Po tym na poziomie pępka zmierz obwód talii. Następnie należy wykonać pomiar bioder. Uzyskany obwód talii podzielić przez obwód bioder. Następnie ponownie wskaźnik talia podzielić na biust. Jeśli oba uzyskanych wyników nie przekracza 0,85, to ilość tłuszczu w organizmie w normie.
6
Jest bardziej dokładna metoda oznaczania zawartości tłuszczu. Jest to tak zwany „bioelektryczny analiza”. Do jej przeprowadzenia zwrócić się do specjalistów. Mięśni i tkanki tłuszczowej mają różny opór prądu. Słaby prąd jest podawany przez elektrody umieszczone na kończynach człowieka. Uzyskane dane są przetwarzane za pomocą tabel uwzględniających płeć, wiek i wzrost. W rezultacie, oblicza procentową zawartość tłuszczu w organizmie.
7
Można również skorzystać z specjalnymi ciężarkami, które oprócz masy ciała człowieka pokazują procentową zawartość tłuszczu w organizmie.
logo

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.