Jak określić gęstość materiału

Gęstość materiału pokazuje, ile waży, gdy zajmuje pewną objętość. Obliczanie gęstości – jeden z pierwszych etapów badania. Wiedząc referencyjny wskaźnik, można określić obecność zanieczyszczeń, ubytków, itp. należy Przy tym odróżnić prawdziwą, średnią i насыпную gęstość. Jest to szczególnie ważne w budownictwie, gdzie zdecydowana większość materiałów mają porowatą strukturę.

Jak określić gęstość materiału

Trzeba

  • – wagi;
  • – narzędzia do pomiaru objętości;
  • – próbki materiału, ma prawidłowy kształt geometryczny;
  • – tabela gęstości;
  • – kalkulator.

Instrukcja

1
Zdecyduj, jaki rodzaj gęstość trzeba określić. Ona może być prawdziwa, średniej lub nieutwardzona. Prawdziwa gęstość – wartość dla danego materiału jest stała. Jest to pewien wzorzec, z którym porównywane są inne wskaźniki. W celu określenia rzeczywistej gęstości trzeba substancja, z której składa się materiał, ale bez porów i pustek. W laboratoriach kontroli jakości w przedsiębiorstwach zazwyczaj przechowywane są próbki takich substancji. Ich gęstość obliczamy na warunkach określonych przepisami krajowymi standardami, to przede wszystkim temperatura i wilgotność.
2
Przesuń doświadczenie z definicji średniej gęstości materii. Do szkolnego lub domowego doświadczenia najlepiej wziąć przedmiot z dość intymna i nie jest szczególnie których dotyczy działanie czynników zewnętrznych materiału. Określ jego wielkość. Przedmiot regularnych kształtach (na przykład, metalowa kostka) można po prostu zmierzyć. Do pomiaru objętości innych małych przedmiotów weź kielich, wlać tam pewną ilość wody i zwróćcie uwagę na jej pojemność. Umieść w szklance przedmiot i sprawdź, na jakim poziomie teraz jest powierzchnia wody. Odejmij z drugiego wskaźnika pierwszy. Będzie to ilość danego obiektu. U ciebie był объемометр, identyczne z tymi, które są używane w niektórych laboratoriach. Przetłumacz миллилитры w centymetrach sześciennych.
3
Zważ przedmiot. Do szkolnego eksperymentu na tyle dokładnie, które dają apteczne lub wagi laboratoryjne. Podzielić masę na ilość. Będzie to gęstość materiału, z którego jest wykonany obiekt.
4
W budowlanych i przemysłowych laboratoriach próbki w celu określenia średniej gęstości zwykle specjalnie przygotować. Ich suszone przy zainstalowanej standardami temperatura, Wilgotność powietrza jest bardzo silnie wpływa na gęstość.Najczęściej materiały stanowią porowate struktury. W normalnym stanie w porach znajduje się powietrze. Przy dużej wilgotności pustki wypełnione wodą. Jest cięższy od powietrza, materiał waży więcej, a w związku z tym wzrost i jego gęstość. Na przykład, materiały budowlane rozgrzanym do wyschnięcia w temperaturze 105-110?C. Dokładność ważenia nie powinna przekraczać 0,1 g do masy mniej niż 0,5 kg i 1 g – dla próbek o większej masie.
5
W niektórych przypadkach korzystają z metody ważenia hydrostatycznego. Jest on podobny do tego, którym posługiwali się w celu określenia gęstości w laboratorium. Próbkę najpierw wysuszyć i zważyć, a następnie nasycić wodą, usunąć wilgoć z powierzchni i ponownie zważyć próbkę. Po to go zanurzyć w szklance z wodą.
6
Dla materiałów, które mają ziarniste lub порошкообразную strukturę, stosuje się wskaźnik „gęstość”. On bierze pod uwagę masę substancji wraz z puste przestrzenie w tym zakresie. Kalkulują насыпную gęstość dokładnie tak samo, jak każdy inny, czyli dzieląc masę na ilość. Wilgotność określana państwowymi standardami, i dla każdego materiału sypkiego ona swój.
logo

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.