Jak określić klasa dokładności przyrządu

Klasa dokładności jest jedną z najważniejszych cech każdego przyrządu pomiarowego. Dla każdej klasy istnieje określona wielkość dopuszczalnego błędu. Wszelkie pomiary wykonywane są w celu uzyskania najbardziej wiarygodnych danych na temat fizycznych danych obiektu. Przyrząd pomiarowy musi być zgodny z wykonywanym zadaniu. Przy ocenie jego jakości, należy wziąć pod uwagę kilka parametrów, w tym i klasa dokładności.

Jak określić klasa dokładności przyrządu

Trzeba

  • – przyrząd;
  • – normatywny dokumentacja na urządzenie.

Instrukcja

1
Klasa dokładności przyrządu zwykle wskazuje się na skali. Jest określony w instrukcji, która jest dołączona do urządzenia. Zobacz, jakimi symbolami oznaczony. Mogą to być wielkie litery alfabetu łacińskiego, rzymskie lub arabskie cyfry. W tym ostatnim przypadku jest dodawany jakiś dodatkowy symbol.
2
Jeśli klasa dokładności oznaczony łacińskiej literą, oznacza to, że określa on w absolutnej tolerancji. Cyfry arabskie bez dodatkowych ikon świadczą o tym, że decydująca jest wartość bieżąca błąd, przy czym uwzględnia się maksymalną lub minimalną wartość ewentualnego pomiaru. Dodatkowym symbolem może być, na przykład, znacznik wyboru. W tym przypadku również definicja klasy idzie na poniższej błędu, jednak na podstawie długości czasu. Przy ustalaniu klasa względnej tolerancji umieszczone cyfry rzymskie.
3
Urządzenie może nie mieć żadnego oznakowania. To znaczy, że błąd może wynosić więcej niż 4%, czyli korzystać z niego można tylko dla bardzo approximate pomiarów. W tym przypadku wielkość błędu zainstalować sami. Jest w przybliżeniu równy połowie ceny podziału. Wynik pomiaru może być więcej prawdziwego rozmiaru błędu, więc i mniej. Oznakowanie powinno być zgodne z krajowymi normami.
4
Oblicz błąd. Klasa definiuje się jako stosunek tej czy innej błędy dokładnej wartości. Na przykład, absolutną można przedstawić w postaci różnicy między dokładnych i przybliżonych wartości x i a, czyli w postaci wzoru s=(x-a) Wilgotność określana jako stosunek tej samej różnicy do wielkości a, a powyższe – do długości osi l. Pomnóż otrzymany wynik przez 100%.
5
Istnieje osiem klas dokładności strzałek przyrządów. Są one określone w poniższej błędu. Dzielą się one na precyzyjne i techniczne. Pierwsze zastosowanie do precyzyjnych pomiarów – np. w laboratoriach. Zakres błędów w tych klasach – od 0,05 do 0,5.Urządzenia należące do drugiej kategorii, mogą dać odchylenia od 1,0 do 4, 0. Przy tym na całej długości skali rozbieżność między danymi pomiaru a rzeczywistą wartością jedno i to samo.
Należy zwrócić uwagę
Metody pomiarów dokładność nie wpływają. Oczywiście, w każdym produktem należy używać zgodnie z jego przeznaczeniem i instrukcją obsługi. Warunki pomiaru obiektu muszą być zgodne z ustalonymi standardami – np. przyjętych wskaźników temperatury i wilgotności.

logo

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.