Jak określić częstotliwość światła

Historycznie złożyło się tak, że w odniesieniu do fal radiowych częściej wskazują częstotliwość, a w odniesieniu do emisji światła – długość fali. Jednak, ponieważ oba rodzaje promieniowania mają taką samą fizyczną naturę, w razie potrzeby możliwe jest tłumaczenie jednej z tych wielkości w drugą.

Jak określić częstotliwość światła

Instrukcja

1
Najpierw określ długość fali promieniowania świetlnego. Żadnego sprzętu do tego nie chcesz – poznać tę wartość, z wystarczającą dokładnością, można na oko. Światło czerwone ma długość fali od 650 do 690 nm, czerwono-pomarańczowy – około 620, pomarańczowy – od 590 do 600, żółty – od 570, 580, seledynowy – około 550, emerald – od 500 do 520, niebieski – od 450 do 480, fioletowy – od 420 do 390. Zresztą, jeśli doświadczenie jest w domu, a w fizycznym laboratorium, określić długość fali światła precyzyjnie można przy pomocy specjalnego urządzenia – mas.
2
Dla wygody, ustaw długość fali światła w metrach. Jeden nanometr to 10^(-9) m. Użyj kalkulator naukowy, ponieważ zwykły pracy z liczbami w takim zakresie nie jest w stanie.
3
Teraz masz wystarczająco dużo informacji, aby obliczyć częstotliwość promieniowania świetlnego w hercach. Druga wartość, którą należy użyć w obliczeniach – to prędkość światła. Ona wynosi 299792458 m / s. Podzielić tę wartość na długość fali i częstotliwość uda.
4
Teraz, dla wygody, ustaw otrzymaną częstotliwość w терагерцы. Jeden terahertz wynosi 10^12 Hz. Wynik powinien mieścić się w zakresie od 400 do 800 terahertz. Należy pamiętać, że częstotliwość jest odwrotnie proporcjonalna do długości fali, więc czerwone światło odpowiada dolnej granicy tego zakresu, a fioletowy – górnej.
5
W podobny sposób można określić częstotliwość długości fali i odwrotnie w odniesieniu do innych rodzajów promieniowania. Fale radiowe mają częstotliwości od kilkuset khz do kilkudziesięciu ghz, a fale o długości od kilku milimetrów do setek metrów. Jeśli promieniowanie nie jest elektromagnetycznym (na przykład, chodzi o dźwięk, usg), należy pamiętać, że rozprzestrzenia się znacznie wolniej niż światło. Ponadto, prędkość dźwięku w znacznie większym stopniu, niż prędkość światła, zależy od środowiska, w którym rozprzestrzenia się promieniowanie.
logo

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.