Moment siły jest traktowany względem punktu i względem osi. W pierwszym przypadku, moment siły jest wektorem, którzy mają określony kierunek. W drugim przypadku należy mówić tylko o rzut wektora na oś.
Instrukcja
1
Niech Q – punkt, do którego uważany jest moment siły. Punkt ten nazywany jest biegunem. Przesuń promień-wektor r z punktu do punktu w aplikacji siły F. Wtedy moment siły M jest zdefiniowany jako iloczynu wektorowego r na F: M=[rF].
2
Wynikiem wektor dzieła jest wektor. Długość wektora jest wyrażona modułem: |M|=|r|·|F|·sin?, gdzie ? – kąt między wektorami r i F. Wektor M ортогонален jak wektora r i wektora F: M?r, M?F.
3
Skierowany wektor M w taki sposób, że trójka wektorów r, F, M jest prawym. Jak stwierdzić, że trójka wektorów właśnie prawa? Wyobraź sobie, że jesteś (oko) są na końcu trzeciego wektora i oglądaj na dwóch innych wektorów. Jeśli najkrótsza przejście od pierwszego wektora do drugiego wydaje się, co dzieje się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, to znaczy, że to prawa trójka wektorów. W przeciwnym razie, masz do czynienia z lewej trójką.
4
Więc dopasuj początku wektorów r i F. można To zrobić równoległym przesunięciem wektora F w punkcie Q. Teraz przez ten sam punkt, przesuń oś prostopadłą do płaszczyzny wektorów r i F. Ta oś będzie prostopadła do obu wektorów raz. Tu możliwe są w zasadzie tylko dwie opcje kierowania moment siły: w górę lub w dół.
5
Spróbuj skierować moment siły F w górę, narysuj strzałkę wektora na osi. Z tej strzałki jak by spojrzeć na wektora r i F (możesz narysować symboliczny oczu). Najkrótsza przejście od r do F można wyznaczyć zaokrąglone strzałką. Czy trójka wektorów r, F, M prawym? Strzałka wskazuje kierunek przeciwny do ruchu wskazówek zegara? Jeśli tak, to wybrałeś właściwy kierunek dla momentu siły F. Jeśli nie, to znaczy, że trzeba zmienić kierunek na przeciwny.
6
Określić kierunek momentu siły, można również zgodnie z zasadą prawej ręki. Palec wskazujący ustaw z promienia-wektora. Środkowy palec ustaw z wektorem siły. Od końca podnoszonej do góry kciuka spojrzeć na dwa wektory. Jeśli przejście od wskazującego do środkowego palca odbywa się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, kierunek momentu siły jest zgodny z kierunkiem, który wskazuje na duży palec. Jeśli przejście idzie w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, kierunek momentu siły przeciwne mu.
7
Zasada буравчика jest bardzo podobna do zasady ręce. Czterema palcami prawej ręki, jakby obrócić śrubę od r do F. iloczynu Wektorowego będzie mieć to kierunek, w którym skręca буравчик przy takim umysłowych obrotu.
8
Niech punkt P znajduje się na tej samej prostej, która zawiera wektor siły F. Wtedy promień-wektor i wektor siły będą są kolinearne. W tym przypadku ich iloczynu wektorowego, co przeradza się w zero wektor i przedstawiany punktem. Zero wektor nie ma żadnego konkretnego kierunku, ale jest сонаправленным każdego innego wektora.
Kategoria:
Nauki przyrodnicze