Jak określić kierunek linii pola magnetycznego

Wszelkie przewody z prądem, poruszające się naładowane cząstki, magnesy tworzą wokół pole magnetyczne. Określając kierunek linii pola magnetycznego, można dowiedzieć się, jak to będzie oddziaływać na znajdujące się w pobliżu przedmioty naładowane.

Jak określić kierunek linii pola magnetycznego

Trzeba

  • – źródło prądu (eksplorator, solenoid);
  • – prawa ręka;
  • – magnetyczne strzałki.

Instrukcja

1
Aby dowiedzieć się kierunek linii pola magnetycznego do bezpośredniego przewodnika z prądem, należy umieścić go tak, aby prąd elektryczny szedł w kierunku od ciebie (np. na kartce papieru). Spróbuj sobie przypomnieć, jak się porusza bur lub закручиваемый śrubokrętem śrubę zgodnie z ruchem wskazówek zegara i do przodu. Przelej to ruch ręką, aby zrozumieć kierunek linii. W ten sposób, linie pola magnetycznego są skierowane w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Zaznacz je schematycznie na rysunku. Metoda ta nazywa się zasadą буравчика.
2
Jeśli przewodnik nie jest w tym kierunku, psychicznie stań w taki sposób lub obrócić konstrukcję tak, aby prąd od ciebie oddalał. Następnie przypomnij sobie ruch bura lub śruby i ustawić kierunek linii pola magnetycznego w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara.
3
Jeśli reguła буравчика wydaje się wam trudne, spróbuj użyć reguła prawej ręki. Aby z jego pomocą określić kierunek linii pola magnetycznego, ułóż rękę użyj prawą rękę z оттопыренным kciukiem. Kciuk skieruj ruch prowadnika, a pozostałych 4 palca – w kierunku prądu indukcyjnego. Teraz zwróć uwagę, linie sił pola magnetycznego wchodzą w twojej dłoni.
4
Aby korzystać reguła prawej dłoni dla cewki z prądem, chwyć go psychicznie dłonią prawej ręki tak, aby palce były skierowane wzdłuż prądu w uzwojeniach. Zobacz, gdzie oglądać отставленный kciuk – to jest kierunek linii pola magnetycznego wewnątrz solenoidu. Metoda ta pomaga określić orientację metalowej puste, jeśli chcesz naładować magnes za pomocą cewki z prądem.
5
Aby określić kierunek linii pola magnetycznego za pomocą igły magnetycznej, umieść kilka takich strzałek wokół kabla lub cewki. Przekonasz się, że osi strzałki skierowane w касательным do okręgu. Z pomocą tej metody można znaleźć kierunek linii w każdym punkcie przestrzeni i udowodnić ich ciągłość.
logo
Article Categories:
Nauki przyrodnicze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *