Jak odróżnić dobry koniak

Koniak jest naprawdę szlachetnym napojem. Jednak na dzień dzisiejszy nikt nie jest ubezpieczony od zakupu znacznie mniej jakościowego produktu wydawanego za oryginał. Aby uniknąć zamiany, przy zakupie koniaku należy kierować się kilkoma podstawowymi zasadami.

Jak odróżnić dobry koniak

Instrukcja

1
Aby odróżnić prawdziwy koniak od podróbki, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na cenę napoju. Dobry koniak nigdy nie będzie tani. „Utrzymany koniak” w cenie – to pierwszy powód, by wątpić w jego jakość.
2
Przeczytaj etykietę. Przede wszystkim spójrz na jej wyglądzie. Etykieta powinna być delikatnie, symetrycznie naklejką na butelkę. Przesuń po niej palcami (w dotyku markowe etykieta przypomina pieniężnej banknot). Teraz zapoznać się z treścią etykiety, na której musi zawierać informacje o terminie otwarcia migawki, marki, producenta itp.
3
Powoli odwrócić butelkę do góry dnem i zwróć uwagę na to, jak spływa napój. Jeśli na szybie widoczne ślady spływające na niego cieczy lub z dna butelki spada jedna gęsta kropla – to znaczy, koniak wystarczająco wysokiej jakości. Im dłużej spływa koniak, tym jest starszy.
4
Należy zwrócić uwagę na pęcherzyki powietrza, które поползут w górę, jak tylko przytrzymasz butelkę z koniakiem. Jeśli najpierw pojawią się duże, a potem małe pęcherzyki – możesz nie wątpić w jakość napoju.
5
Nałóż trochę koniaku w kieliszek i obróć go, aby płyn równomiernie krążyła w ściany. Następnie usuń nadmiar wilgoci, potrząsając kieliszek, i doprowadzić go do nosa. Prawdziwy koniak zawiera niesamowitą różnorodność zapachów. Wdychanie pary, poczujesz ledwo zauważalne przejścia kolejnych sobą smaków. Im starsze koniak – bogatszy ich połączenie.
6
Wlać koniak w kieliszek („tulipan”) i dotknij palcem do ściany naczynia (z zewnętrznej strony) trochę poniżej poziomu napoju. Następnie spójrz na odcisk przez napełniony kieliszek. Jeśli zobaczysz wyraźny ślad, to znaczy, że w swoim kieliszku prawdziwy koniak bez zanieczyszczeń.
Porada
Trochę przechylić kieliszek, a następnie ponownie ustawić go w pozycji pionowej. Jeśli ślady nie znikają ze ścian w ciągu 5 sekund – przed tobą koniak 5-8 lat. Jeśli 15 sekund – to znaczy, koniak wytrzymywał około 20 lat. Ślady od koniaków w wieku powyżej 50 lat mogą pozostać utrzymywał się średnio na 20 sekund.

logo
Kategoria:
Mocne trunki

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.