Jak odróżnić ac od dc

Zdarza się dwa rodzaje prądu elektrycznego: stały i zmienny. Ale jest powszechnie stosowany tylko prąd zmienny. Jest to związane z tym, że można go przekształcenia (transformacji) z minimalnymi stratami energii.

Jak odróżnić ac od dc

Instrukcja

1
Najpierw wyjaśnimy, co to jest prąd elektryczny. Skierowany ruch (przepływ) naładowanych cząstek i nazywa się prądem elektrycznym. W zmiennym prądzie elektrycznym przez przekrój przewodnika za równorzędne odstępach czasu przechodzi różne ilości naładowanych cząstek. W stałym samą ilość danych cząstek za odstępach czasu zawsze jest równoznaczne z.
2
Prąd przemienny stale zmienia swoją siłę, wartość lub kierunek. I zdarzają się te zmiany zawsze okresowo, czyli powtarza się w regularnych odstępach czasu. Na przykład, przy użyciu prądu zmiennego nie można naładować akumulator lub nie można go używać do takich celów technicznych.
3
W przeciwieństwie do prądu stałego, zmiennego ma kilka dodatkowych wartości:- okresu – wartość chwilową dokonania pełnego cyklu wskaźników ac; półokres i częstotliwość (ilość cykli za konkretny okres czasu);- amplituda – najwyższa wartość prądu przemiennego;- wartość chwilowa wartość prądu w danym momencie.
4
Prąd zmienny jest bardziej powszechne i powszechnie stosujemy. Łatwiej przekształcić w prąd zmienny innego napięcia, zmienić napięcie w sieci elektrycznych w zależności od wymaganych potrzeb. Można to zrobić za pomocą transformatora. Transformator – urządzenie zamienia prąd zmienny jednego napięcia w taki sam prąd, ale innego napięcia przy tej samej częstotliwości prądu.
5
Oprócz tego, use ac sprowadza się do tego, że silniki, które działają na prąd zmienny o wiele bezpieczniejsze i bardziej wydajne niż silniki prądu stałego. Nie wymagają częstego serwisowania, co sprawia, że ich eksploatacji tani. A także, co bardzo ważne, mają wyższy stopień ochrony.
logo
Article Categories:
Nauki przyrodnicze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *